«Հայէկոնոմբանկ»-ի մասնաճյուղում գործարկվեց պետական ծառայությունների մատուցման միասնական գրասենյակ
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը մարտի 28-ին մասնակցել է «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ի մասնաճյուղում (Շենգավիթ վարչական շրջան, Սմբատ զորավարի 11/1) պետական ծառայությունների մատուցման միասնական գրասենյակի գործարկմանը:
Արդարադատության նախարարը կարևորել է հերթական գրասենյակի գործարկումը «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ում և նշել, որ պետական մարմինների կողմից մատուցվող մոտ 70 պետական ծառայություն հնարավոր է ստանալ նաև միասնական այս գրասենյակում: ««Երևան» տոնավաճառում գործող այս գրասենյակը կարևորում եմ նաև գտնվելու վայրի տեսանկյունից, որտեղ մարդկանց շարժը շատ է ու քաղաքացին կարող է իրեն անհրաժեշտ տեղեկանքը ստանալ այստեղից՝ առանց լրացուցիչ ռեսուրս կամ ժամանակ վատնելու»,-նշել է Արփինե Հովհաննիսյանը:
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Արամայիս Գալստյանը նշել է, որ բանկի 12 մասնաճյուղերում հաճախորդները հնարավորություն կստանան օգտվելու միասնական գրասենյակների ծառայություններից: «Այս մասնաճյուղում միասնական գրասենյակի գործարկումը կարևոր է մեզ համար, քանի որ հարակից տարածքում է գտնվում «Սասունցի Դավիթ» մետրոպոլիտենը, երկաթգծի կայարանը, ինչպես նաև միջհամայնքային և միջքաղաքային տրանսպորտների կայանատեղիները»,-նշել է բանկի գործադիր տնօրենը` հավելելով, որ եթե նախկինում այս ծառայությունները մատուցում էին միայն պետական մարմիններն, ապա այսուհետ այդ գործառույթները կիրականացնեն նաև բանկերը:
Գրասենյակի գործարկման ընթացքում երկու քաղաքացիներ տեղում ստացել են նախապես հայցված չդատվածության և անհատ ձեռնարկատեր գրանցելու մասին տեղեկանքները:
Հիշեցնենք, որ ներկայում ՀՀ ողջ տարածքում գործում է 39 միասնական գրասենյակ, որից 14-ը՝ Երևանում, մյուսները՝ Գառնիում, Գյումրիում, Վաղարշապատում, Հաղարծնում, Իջևանում, Բյուրականում, Կարբիում, Արմաշում, Մեծամորում, Զվարթնոցում, Սարուխանում, Ծովագյուղում, Մաստարայում, Վանաձորում, Նոյեմբերյանում, Գավառում, Բերդում, Ալավերդիում, Ստեփանավանում, Եղեգնաձորում, Վայքում, Գորիսում, Կապանում և Մեղրիում:
Պետական իշխանության մարմինների սպասարկման գրասենյակների գործառույթներ իրականացնող օպերատորներն են՝ «Հայփոստ», «Արդշինբանկ», «Աﬔրիաբանկ», «Կոնվերս բանկ», «Անելիք բանկ» և «Հայէկոնոմբանկ» ընկերությունները:
Միասնական գրասենյակներում ՀՀ քաղաքացիները կարող են օգտվել Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության սպասարկման գրասենյակների, Անշարժ գույքի կադաստրի, Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության, Ոստիկանության և Միգրացիոն պետական ծառայության կողմից մատուցվող մի շարք ծառայություններից:
ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ հաստատված Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2017թթ. ռազմավարական ծրագրի 8.4.1 կետով սահմանված և ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով մեկնարկած բարեփոխումների այս շղթան շարունակական է լինելու և միասնական գրասենյակներ են գործարկվելու ՀՀ բոլոր մարզերի գյուղական համայնքներում:

Unified office for provision of state services launched at Armeconombank branch
On 28 March, Minister of Justice of the Republic of Armenia Arpine Hovhannisyan participated in the launch of the unified office for the provision of state services in the branch of "ARMECONOMBANK" (11/1 Smbat Zoravar Street, Shengavit administrative district).
The Minister attached importance to the launch of another office in "ARMECONOMBANK", and noted that about 70 state services provided by state bodies are also available at this unified office. "I attach importance to this office operating in "Yerevan Market" also in terms of its location, where there is much movement of people, and the citizen may obtain here the statement of information he or she needs without wasting additional resource or time", said Arpine Hovhannisyan.
Executive Director of "ARMECONOMBANK" OJSC Aramayis Galstyan noted that customers would have the opportunity to use the services of unified offices at 12 branches of the bank. "The launch of the unified office in this branch is important for us, as the Sasuntsi Davit Metro Station, the railway station, as well as the parking sites for inter-communal and inter-city transport are located in the adjacent area", noted the Executive Director of the bank, adding that where earlier only state authorities provided these services, from now on banks will also perform these functions.
During the launch of the office, two citizens received a certificate of no criminal record and a statement of information on registering as an individual entrepreneur, requested in advance.
Let us remind that 39 unified offices are currently operating within the whole territory of the Republic of Armenia, of which 14 are in Yerevan, the others are in Garni, Gyumri, Vagharshapat, Haghartsin, Ijevan, Byurakan, Karbi, Armash, Metsamor, Zvartnots, Sarukhan, Tsovagyugh, Mastara, Vanadzor, Noyemberyan, Gavar, Berd, Alaverdi, Stepanavan, Yeghegnadzor, Vayk, Goris, Kapan and Meghri.
The operators performing the functions of service offices of the bodies of state power are the following companies: HayPost, Ardshinbank, Ameriabank, Converse Bank, Anelik Bank and Armeconombank.
At the unified offices, citizens of the Republic of Armenia may use a number of services provided by the service offices of the Agency for State Register of Legal Persons, the State Committee of the Real Estate Cadastre, the Civil Status Acts Registration Agency, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Police of the Republic of Armenia and the State Migration Service of the Republic of Armenia.
This chain of reforms defined by point 8.4.1 of the 2012-2017 Strategic Programme for Legal and Judicial Reforms, approved by the Decree of the President of the Republic of Armenia and launched upon the assignment of the Prime Minister, will be ongoing, and unified offices will be launched in the rural communities of all Marzes of the Republic of Armenia.
For the list of services provided at the unified offices and the addresses of the offices, please visit the website of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia at: http://moj.am/services/service_offices.