Պրոբացիայի ծառայողները վերապատրաստվում են
Նոյեմբերի 13-ին մեկնարկել է ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի պետական ծառայության 25 աշխատակիցների վերապատրաստման երկշաբաթյա ծրագիրը: Այն իրականացնում է ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ը։
ՀՀ ԱՆ պրոբացիայի պետական ծառայության պետ Արսեն Նավասարդյանը և  ՊՈԱԿ–ի տնօրեն Աշոտ Հայրապետյանը, ողջունելով մասնակիցներին, կարևորել են նմանօրինակ վերապատրաստումների կազմակերպումը՝ հույս հայտնելով, որ դրանք կկրեն շարունակական բնույթ, և արդյունքում վերապատրաստում անցած աշխատակիցները, ձեռք բերելով հմտություններ, դրանք հետագայում կկիրառեն  իրենց աշխատանքում:
Վերապատրաստման ծրագիրը տևելու է  72 ժամ: Սեմինար-դասախոսությունների ընթացքում անդրադառնալու են Պրոբացիայի պետական ծառայության առաքելությանը, դերին, զարգացման տեսլականին, պրոբացիայի ծառայողի նկարագրին, հաշտարարությանը/մեդիացիային, էլեկտրոնային հսկողությանը, վերջինիս կիրառման ընթացքում առաջացող հնարավոր խնդիրներին, առանձնահատկություններին, ինչպես նաև շահառուների հետ իրականացվող սոցիալական աշխատանքին,  ռիսկերի և կարիքների գնահատմանը, դեպքերի վարմանը, վերահսկողության պլանի կազմմանն ու պրոբացիայի ծառայողների հոգեբանական պատրաստվածությանը:

Probation officers undergo training
On 13 November, the two-week training programme for 25 employees of the State Probation Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia was launched. The training programme is being carried out by the "Centre for Implementation of Legal Education and Rehabilitation Programmes" SNCO of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Greeting the participants, Head of the State Probation Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Arsen Navasardyan and Director of the SNCO Ashot Hayrapetyan attached importance to the organisation of such trainings, expressing hope that they would be ongoing and that, as a result, the employees having undergone training and having acquired skills would apply those skills in their work in the future.
The training programme will last 72 hours. The mission, role and vision for development of the State Probation Service, the description of a probation officer, conciliation/mediation, electronic surveillance, the problems that may arise during the application of electronic surveillance, the characteristics thereof, as well as social work with beneficiaries, risks and needs assessment, case management, preparation of a control plan and psychological readiness of probation officers will be touched upon during the seminar/lectures.