Նախարար Զեյնալյանը կարևորում է ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի դերն ու նշանակությունը
29/08/2018
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն այսօր ընդունել է ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետ Արտյոմ Մխոյանը, Խմբի նախագահ Հասմիկ Հարությունյանը, ինչպես նաև Նախարարության և դիտորդական խմբի այլ ներկայացուցիչներ:
Նախարար Զեյնալյանը կարևորել է ՔԿՀ-ներում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդական խմբի դերն ու նշանակությունը և ընդգծել, որ Խմբի անդամներն իրենց գործունեությամբ համարվում են Արդարադատության նախարարության «երկրորդ աչքը» և օգնում են Նախարարությանը ստանալու քրեակատարողական հիմնարկներում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ օբյեկտիվ գնահատական:
Հանդիպման ընթացքում Դիտորդական խմբի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Խմբի՝ ՔԿՀ-ներում իրականացված գործունեության ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրներին և դրանց լուծման ուղիներին:
Հանդիպման ավարտին պարբերական քննարկումներ կազմակերպելուն և համագործակցությունը խորացնելուն ուղղված պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Minister Zeynalyan attaches importance to the role and significance of the Group of observers conducting public monitoring over penitentiary institutions
29/08/2018
Today, Minister of Justice of the Republic of Armenia Artak Zeynalyan received representatives of the Group of observers conducting public monitoring over penitentiary institutions and bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Deputy Minister of Justice Suren Krmoyan, Head of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Artyom Mkhoyan, Chairperson of the Group Hasmik Harutyunyan, as well as other representatives of the Ministry and the Group of observers participated in the meeting as well.
Minister Zeynalyan attached importance to the role and significance of the Group of observers conducting public monitoring over penitentiary institutions and bodies of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and emphasised that the representatives of the Group, through their activities, are considered “the second eye” of the Ministry of Justice and help the Ministry obtain an objective assessment of the situation existing at penitentiary institutions.
During the meeting, a number of issues of bilateral interest were discussed with the representatives of the Group of observers; in particular, the problems having emerged during the activities implemented by the Group at penitentiary institutions and the paths for solutions to those problems were touched upon.
At the end of the meeting, an agreement was reached to organise regular discussions and deepen the co-operation.