Արդարադատության նախարարի տեղակալներն ընդունել են Իտալիայի դատական իշխանության ներկայացուցիչներին
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալներ Աննա Վարդապետյանը և Տիգրան Խաչիկյանը ապրիլի 15-ին ընդունել են երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի Հանրապետության դատավորներից և Արդարադատության նախարարության պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակությանը: Այն գլխավորում էր ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոն:
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով ամրագրված իրավունքի գերակայության համագործակցության շրջանակում՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի և ՀՀ արդարադատության նախարարության հետ հարաբերությունների հաստատման ու զարգացման նպատակով:
Նախարարի տեղակալ Աննա Վարդապետյանը, ողջունելով հյուրերին ՀՀ արդարադատության նախարարությունում, բարձր է գնահատել Հայաստանի և Իտալիայի արդարադատության նախարարությունների միջև առկա համագործակցությունը և ընդգծել, որ այս հանդիպումը լավ առիթ է ուրվագծելու փոխգործակցության զարգացման նոր ուղղությունները:
Դեսպանը ևս կարևորել է նման ձևաչափով հանդիպումների կազմակերպումը և նշել, որ դրանք նպաստում են համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը:
Պատվիրակության ներկայացուցիչ Դոնաթելլա Դոնատին ներկայացրել է Իտալիայի՝ հակակոռուպցիոն ոլորտում վերջին տասը տարիների ընթացքում իրականացրած լայնածավալ աշխատանքներն ու նշել, որ պայքարը կոռուպցիայի դեմ իրենց կառավարության գերակա ուղղություններից է: Որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի բանաձև՝ Դոնաթելլա Դոնատին կարևորել է պետական մարմինների աշխատանքի թափանցիկությունը, վերահսկողությունը աշխատանքների կատարման և հանրային ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման նկատմամբ, քաղաքացիական հասարակության ներառականությունը պետական կառավարման գործընթացում և այլն:
Նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանը, խոսելով Հայաստանի հակակոռուպցիոն քաղաքականությունից, ընդգծել է, որ Կառավարությունն այն հռչակել է գերակա ուղղություն, ինչն իր արտացոլումն է գտնելու նաև մշակման փուլում գտնվող Կառավորության միջոցառումների հնգամյա ծրագրում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Իտալիայում գործող հակակոռուպցիոն մարմինների գործառույթներին, դրանց գործիքակազմերին, ազդարարման ինստիտուտին, հակակոռուպցիոն կրթությանը և համագործակցության խորացմանն առնչվող այլ հարցերի:

Deputy Ministers of Justice receive representatives of Italy’s judiciary
On 15 April, Deputy Ministers of Justice of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan and Tigran Khachikyan received the delegation composed of judges of the Italian Republic and officials of the Ministry of Justice of the Italian Republic being on a two-day visit to Armenia. The delegation was headed by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian Republic to the Republic of Armenia Vincenzo del Monaco.
The delegation arrived in Armenia within the framework of co-operation in rule of law stipulated by the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the purpose of establishing and enhancing relations with the Supreme Judicial Council and the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
Welcoming the guests to the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, Deputy Minister Anna Vardapetyan highly appreciated the existing co-operation between the Ministries of Justice of Armenia and Italy and emphasised that this meeting serves as a good opportunity to outline the new directions for partnership.
The Ambassador also attached importance to the organising of meetings in such a format and noted that these meetings contribute to the development and deepening of co-operation.
Representative of the delegation Donatella Donati presented the extensive work that Italy has carried out in the anti-corruption field during the last ten years and noted that the fight against corruption is one of the priority directions of the Government of Italy. Donatella Donati attached importance to the transparency of the work of state bodies, monitoring of activities and efficient spending of public resources, inclusiveness of civil society in the process of public administration, etc. as a formula for the fight against corruption.
Speaking about the anti-corruption policy of Armenia, Deputy Minister Tigran Khachikyan emphasised that the Government has declared it as a priority direction that will also be reflected in the five-year Action Plan of the Government which is in the process of development.
During the meeting, the parties touched upon issues related to the functions of anti-corruption bodies functioning in Italy, their tool kits, the institution of