Արդարադատության նախարարության պարզաբանումը՝ Փաստաբանների պալատի տարածած հաղորդագրության վերաբերյալ
Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովում 27.04.2020թ. տեղի է ունեցել «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության կողմից ներկայացված «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկում, որով նախատեսում էր քրեականացնել փաստաբանի լիազորությունների իրականացման ժամանակ նրա մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը, ինչպես նաև կապված նրա լիազորությունների իրականացման հետ վերջինիս վիրավորելը և զրպարտելը:
Փաստաբանների պալատի պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է հաղորդագրություն, որում նշվել է, որ Կառավարության ներկայացուցիչ, Արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը առարկել է փաստաբանին վիրավորելու և զրպարտելու արարքը քրեականացնելու նախաձեռնությանը:
Նշված պնդումը չի արտացոլում Կառավարության ներկայացուցչի ներկայացրած փաստարկներն ամբողջությամբ: Կառավարության ներկայացուցչի ելույթից հատվածային դրվագներ ներկայացնելը և տարընկալումներ առաջացնելն ընդունելի չէ, ուստի, Նախարարությունը հարկ է համարում անդրադառնալ նշված նախագծի վերաբերյալ բերված փաստարկներին: Մասնավորապես.
1) Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության առաջարկությամբ ներկայացվել են դիտարկումներ, որոնք միտված են եղել Նախագծի խնդրահարույց կարգավորումները բացառելուն և այն կատարելագործելուն: Օրինակ՝ 1) առաջարկվել է հստակեցնել փաստաբանին սպառնալու դրսևորումները, 2) հաշվի առնելով, որ գործնականում կարող են սպառնալ նաև փաստաբանների մերձավոր ազգականներին կամ մերձավորների կամ նրանց դաստիարակության, խնամքի կամ հսկողության տակ գտնվող անձանց, առաջարկվել է ընդլայնել օրենսդրական ձևակերպումը՝ ընդգրկելով նաև նշված անձանց, և այլն: Այսինքն՝ Կառավարության ներկայացուցիչը ոչ թե առարկել է օրենսդրական նախաձեռնությանը, այլ ընդհակառակը, նշել է, որ նախագծի կարգավորումներն ընդունելի են՝ պնդելով միայն Կառավարության առաջարկությամբ ներկայացված զրպարտության և վիրավորանքի քրեականացումը բացառելու վերաբերյալ առաջարկը:
2) Կառավարության ներկայացուցիչն, անդրադառնալով զրպարտության ապաքրեականացման հիմքերին, վկայակոչել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ 2007թ. հոկտեմբերի 4-ի «Զրպարտության ապաքրեականացման վերաբերյալ» թիվ 1577(2007) բանաձևը, որի վերնագիրն արդեն իսկ նախանշում է բանաձևի բովանդակության մեկնաբանությունը։ Շեշտելով, որ զրպարտությանն առնչվող օրենքներն այլ անձանց իրավունքների և բարի համբավի պաշտպանության իրավաչափ նպատակ են հետապնդում` Վեհաժողովը, այնուամենայնիվ, պետություններին առաջարկել է այս օրենքները կիրառել մեծագույն զսպվածությամբ, քանի որ դրանք կարող են լրջորեն վտանգել արտահայտվելու ազատությունը:
Սահմանադրական դատարանն իր թիվ ՍԴՈ-997 որոշմամբ ևս արձանագրել է, որ այս բանաձևի ընդունումից հետո Եվրախորհրդի անդամ շուրջ մեկ տասնյակ երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը, նախաձեռնել են համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ` վիրավորանքի ու զրպարտության ապաքրեականացման ուղղությամբ (2010թ. մայիսի 18-ի ՀՕ-98-Ն օրենքով ուժը կորցրած ճանաչվեցին ՀՀ քր. օրենսգրքի 135-րդ և 136-րդ հոդվածները, իսկ նույն օրն ընդունված ՀՕ-97-Ն օրենքով ՀՀ քաղաքացիական օրենսգիրքը լրացվեց նաև վեճի առարկա 1087.1-րդ հոդվածով):
Այսինքն՝ եվրոպական երկրները, փոփոխելով իրենց վարած քրեական քաղաքականությունը, հրաժարվել են զրպարտության դեպքերին քրեաիրավական հարթությունում արձագանքելու գործիքակազմից:
3) Կառավարության ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ լոկ այն փաստարկը, որ գործող Քրեական օրենսգրքում դեռևս առկա է դատավորին, դատախազին, քննիչին, հետաքննություն կատարող անձին կամ հարկադիր կատարողին զրպարտելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվությունը, չի կարող միանշանակ հիմնավորել դրա գոյության անհրաժեշտությունը և դրանում սուբյեկտային կազմի ընդլայնմամբ նաև փաստաբանին ընդգրկելը: Հրապարակային վիճակագրական աղբյուրների վկայակոչմամբ Կառավարության ներկայացուցիչն արձանագրել է, որ գործնականում այն կիրառվող և լայն տարածում ունեցող հանցակազմ չէ, և եթե անգամ հարուցվել է քրեական գործ, ապա դատական քննության փուլին չի հասել:
Ավելին, հաշվի առնելով Եվրոպայի խորհրդի փորձագետների ուղղակի պնդումները՝ Քրեական նոր օրենսգրքի նախագծով որևէ սուբյեկտի նկատմամբ զրպարտության համար քրեական պատասխանատվություն չի նախատեսվել։
Բերված պարզաբանումներն իրենց ամբողջության մեջ առավել քան ակնհայտ են դարձնում այն, որ Փաստաբանների պալատի կողմից տարածած հաղորդագրությամբ Կառավարության ներկայացուցչի կողմից հնչեցրած դիրքորոշման հատվածային մեջբերումը չի համապատասխանում Նախագծի վերաբերյալ Կառավարության ներկայացված դիրքորոշման հետ:

Clarification of the Ministry of Justice regarding the message disseminated by the Chamber of Advocates
28/04/2020
On 27 April 2020, the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly held a discussion on the draft Law “On making amendments to the Criminal Code of the Republic of Armenia” submitted by the “Bright Armenia” parliamentary faction, which envisaged criminalising obstruction of the professional activities of an advocate during the exercise of his or her powers, as well as offending or defaming the advocate in relation to the exercise of his or her powers.
A message has been posted on the official website of the Chamber of Advocates, stating that representative of the Government, Deputy Minister of Justice Srbuhi Galyan has objected to the initiative to criminalise the act of offending or defaming an advocate.
The specified claim does not fully reflect the arguments presented by the representative of the Government. Presenting fragmentary passages from the speech of the representative of the Government and sparking misunderstanding is unacceptable; thus, the Ministry deems it necessary to touch upon the arguments brought in regard to the specified draft Law. In particular:
(1)    upon the recommendation of the Government, comments on the Draft were submitted, that were aimed at ruling out the problematic regulations of the Draft and improving it. For instance: (1) it was recommended to clarify the manifestations of threatening an advocate, (2) taking into account the fact that, in practice, the persons next of kin of advocates or persons under their upbringing, care or supervision may also be threatened, it was recommended to expand the legislative formulation by including the specified persons as well, etc. In other words, the representative of the Government did not object to the legislative initiative but, on the contrary, stated that the regulations in the Draft are acceptable, by only insisting on the recommendation to rule out criminalisation of defamation and offence that was presented upon the recommendation of the Government;
(2)    the representative of the Government, touching upon the grounds for decriminalisation of defamation, referred to Resolution 1577(2007) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe of 4 October 2007 Towards decriminalisation of defamation, the title of which already earmarks the interpretation of the content of the Resolution. Stressing the fact that laws related to defamation pursue the legitimate aim of protecting the rights and good reputation of other persons, the Assembly, nevertheless, recommended states to apply these laws with utmost restraint since they can seriously infringe freedom of expression.
The Constitutional Court has also recorded upon its Decision SDVo-997 that, after the adoption of this Resolution, around a dozen member states of the Council of Europe, including Armenia have undertaken relevant legislative amendments aimed at decriminalisation of offence and defamation (Articles 135 and 136 of the Criminal Code of the Republic of Armenia were repealed by Law HO-98-N of 18 May 2010, and under Law HO-97-N adopted on the same day, the Civil Code of the Republic of Armenia was also supplemented with the disputed Article 1087.1).
That is to say, European countries, changing their criminal policies, have refused to use the toolkit for responding to cases of defamation at the criminal-legal level;
(3)    the representative of the Government emphasised that the mere argument that the criminal liability envisaged for defaming a judge, prosecutor, investigator, person conducting inquest, or a compulsory enforcement officer still exists in the Criminal Code, may not unequivocally substantiate the need for existence thereof and the inclusion of an advocate through expansion of the subject matter as well. By making reference to public statistical sources, the representative of the Government recorded that, in practice, it is not corpus delicti that is applied and widely common, and even if a criminal case has been instituted, it has not reached the stage of trial.
Moreover, taking into account the explicit claims of the experts of the Council of Europe, criminal liability has not been envisaged for defamation against any entity under the draft new Criminal Code.
The clarifications brought make it more than clear in their entirety that the fragmentary citation of the position voiced by the representative of the Government on the Draft in the press release issued by the Chamber of Advocates does not correspond to the position of the Government on the Draft.