Պաշտոնապես բացվեց Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակը
Արդարադատության նախարարությունը Երևանի կենտրոնում գործարկել է Հանրային ծառայությունների միասնական առաջին գրասենյակը: Քաղաքացիների համար ստեղծվել են բոլոր հարմարավետ պայմանները՝ միասնական կենտրոնից ստանալու Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության, Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի, Պետական եկամուտների կոմիտեի, Ազգային արխիվի, Սոցիալական ապահովության ծառայության, Միգրացիոն ծառայության, Կադաստրի կոմիտեի, Թաղման բյուրոյի, ինչպես նաև նոտարական ծառայություններ:
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ այս կենտրոնից մատուցվելու են 97 պետական ծառայություններ, որոնք հետագայում ընդլայնվելու են։ «Այս տարածքին մոտ կբացվի նաև Անձնագրային և Վիզաների վարչության սպասարկման կենտրոն՝ դրանով իսկ ընդլայնելով ծառայությունների թիվը, այնուհետև, գործարկման ընթացքում ի հայտ եկած խնդիրները շտկելուց հետո, կընդգրկենք նաև համայնքային ծառայություններն ու միասնական գրասենյակներ կբացենք Հայաստանի ամբողջ տարածքում»,- տեղեկացրել է Ռուստամ Բադասյանը և հավելել, որ պետական ծառայությունները մեկ կենտրոնից ստանալու նպատակը քաղաքացիների կյանքը հեշտացնելն է։ Նախարարը մանրամասնել է՝ եթե քաղաքացին ունենա մի քանի մարմնի հետ կապված գործառույթ, ապա դրանք կկարողանա ստանալ մեկ կենտրոնում՝ առանց տարբեր պետական մարմիններ այցելելու։
Նախարար Բադասյանն այս բարեփոխումը կյանքի կոչելու համար շնորհակալություն է հայտնել Միասնական գրասենյակում ծառայություն մատուցող բոլոր պետական մարմիններին և ընդգծել, որ առանց համատեղ ներդրման՝ այս նախաձեռնությունն իրականացնել հնարավոր չէր լինի։
Տեղեկացնենք, որ տարածքն ունի սպասասրահ, ավտոկայանատեղի և հագեցված է բանկային տերմինալներով, հերթագրման սարքերով (գործում է նաև էլեկտրոնային հերթագրման հնարավորություն՝ Еarlyone բջջային հավելվածով):
Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակում դիմումները կարող եք ներկայացնել Վազգեն Սարգսյան 3 հասցեում՝ յուրաքանչյուր աշխատանքային օր՝ 09։00-14։00-ն և 15։00-18։00-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Կախված Գրասենյակ դիմող քաղաքացիների ակտիվությունից՝ անհրաժեշտության դեպքում սպասարկումը կիրականացվի նաև հանգստյան օրերին:
Հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակը ստեղծվել է համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի։
Արդարադատության նախարարությունը շարունակելու է հանրային ծառայություններից օգտվող քաղաքացիների կյանքը հեշտացնելուն ուղղված աշխատանքները։

The Ministry of Justice has launched the first Unified Office for Public Services in the centre of Yerevan. All comfortable conditions have been created for the citizens to receive from the unified centre services rendered by the Civil Status Acts Registration Agency, the State Register of Legal Entities, the State Revenue Committee, the National Archive, the Social Security Service, the Migration Service, the Cadastre Committee, the Funeral Bureau, as well as notary services.
Minister of Justice Rustam Badasyan noted in the conversation with the reporters that 97 state services will be rendered from this centre, which will further be expanded. "A service centre of the Passport and Visa Department will also open near this area, thus expanding the number of services, and then, after fixing the issues having emerged during the operation, the community services will also be included, and unified offices will open throughout Armenia," Rustam Badasyan informed and added that the purpose of receiving state services from one centre is to make the life of citizens easier. The Minister detailed that if a citizen has to receive services from several bodies, he or she will be able to receive them in one centre without visiting various state bodies.
Minister Badasyan thanked all the state bodies rendering services in the Unified Office for bringing this reform to life and emphasised that it would have been impossible to implement this initiative without joint efforts.
Let us inform that the area has a waiting room, a parking lot, is equipped with banking terminals, queue management devices (there is also an electronic queuing opportunity with the Еarlyone mobile application).
The Unified Office for Public Services was established in accordance with the Action Plan of the Government of the Republic of Armenia for 2019-2023.
The Ministry of Justice will continue the activities aimed at facilitating the lives of citizens using public services.