Պարզաբանում՝ նախօրեին ինքնավնասում կատարած դատապարտյալի վերաբերյալ
Զանգվածային մի շարք լրատվամիջոցներում հրապարակված «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալ Հայկ Գալստյանի ինքնավնասման դեպքի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայությունում իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ խարդախությունների և այլ հանցագործությունների կատարման համար նախկինում 11 անգամ դատապարտված, ինչպես նաև ներկայումս 7 քրեական գործով` սուտ մատնության, փախուստի և այլ հանցանքների համար մեղադրվող Հայկ Գալստյանը 2020 թվականի հուլիսի 22-ին քրեակատարողական ծառայողների ուղեկցությամբ տեղափոխվել է «Սրտաբանության գիտահետազոտական ինստիտուտ»` բուժզննության։
Հետազոտության արդյունքներով վերջինիս մոտ արձանագրվել են առողջության հետ կապված խնդիրներ, որպիսիք վերացնելու համար անհետաձգելի միջամտության անհրաժեշտություն չի եղել, ինչի պատճառով նա վերադարձվել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ հետագա բուժօգնությունը սահմանված ընթացակարգով կազմակերպելու նպատակով։
Իրեն հիվանդանոցում չպահելը ենթադրաբար պայմանավորելով քրեակատարողական ծառայողների կողմից բուժանձնակազմի նկատմամբ կիրառված ճնշմամբ` Հայկ Գալստյանը, շանտաժային-դեմոնստրատիվ շարժառիթից ելնելով, քրեակատարողական հիմնարկում կարել է աչքերի կոպերը, միաժամանակ հիմնարկի տաքսաֆոնից զանգահարել լրատվամիջոցներից մեկին և ՔԿՀ-ի պետին ու մյուս քրեակատարողական ծառայողներին վերագրել ենթադրյալ չարաշահման դեպքեր։
Նույն օրը Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարի հանձնարարությամբ Քրեակատարողական ծառայության պետի առաջին տեղակալ, արդարադատության գեներալ-մայոր Ա.Հարությունյանի գլխավորությամբ կազմակերպվել է դատապարտյալի անձնական ընդունելություն, որի ընթացքում վերջինիս սպառիչ պարզաբանումներ են ներկայացվել բժշկական օգնության ընթացակարգերի մասին, միաժամանակ նրան առաջարկվել է ներկայացնել պաշտոնատար անձանց չարաշահումների վերաբերյալ իրեն հայտնի բոլոր փաստական տվյալները։
Հայկ Գալստյանը հանգամանալից պարզաբանել է ինչպես ինքնավնասման, այնպես էլ քրեակատարողական ծառայողներին ենթադրյալ չարաշահումներ վերագրելու իր շարժառիթները` հայտարարելով, որ առերևույթ հանցանքների հատկանիշներ պարունակող արարքների մասին իրականում որևէ փաստական տվյալ չունի և իր հայտարարությունները պայմանավորված են եղել բացառապես իրեն տրամադրվող բժշկական օգնության գործընթացի կազմակերպման ձգձգումներով։

Clarification about the convict committed self-harm the day before
The investigation conducted in the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia — with regard to the case of self-harm of convict of "Nubarashen" Penitentiary Institution Hayk Galstyan covered in a number of media outlets — established that he had previously been convicted 11 times for fraud and other crimes, as well as currently being accused under 7 criminal cases for false denunciation, escape and other criminal offences was transferred on 22 July 2020 , accompanied by the penitentiary officers, to the "Cardiology Research Institute" for medical examination.
The examination revealed health problems in him, which did not require urgent intervention, due to which he was returned to "Nubarashen" Penitentiary Institution to organise further medical care under the established procedure.
Presumably conditioning the reason for not keeping him in the hospital with the pressure exerted on the medical staff by the penitentiary officers, Hayk Galstyan, based on the blackmail-demonstrative motive, sewed his eyelids in the Penitentiary Institution, at the same time called from the payphone of the Institution to one of the media outlets and the Head of the Penitentiary Institution and attributed cases of alleged abuse to other penitentiary officers.
On the same day, upon the instruction of the Minister of Justice of the Republic of Armenia, a personal reception of the convict was organised under the leadership of First Deputy Head of the Penitentiary Service, Major-General of Justice A. Harutyunyan, during which the latter was provided with exhaustive clarifications about the medical care procedures, at the same time the convict was offered to present all the factual data known to him about the cases of abuse by the officials.
Hayk Galstyan explained in detail his motives for both inflicting self-harm and attributing cases of alleged abuses by penitentiary officers, announcing that actually he does not have any factual data about the acts containing prima facie elements of crime and his statements are exclusively conditioned by the delays in organising the medical care provided to him.