Արդարադատության նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Նախարար Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ Կառավարությանը, անձամբ դեսպանին՝ Հայաստանի հակակոռուպցիոն և Ոստիկանության բարեփոխումներին աջակցելու համար և այդ համատեքստում կարևորել նաև ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի առաքելության և տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դեյվիդ Հոֆմանի հետ արդյունավետ համագործակցությունը։
Նախարարը դեսպանի հետ զրույցում անդրադարձել է Հայաստանի վերաբերյալ՝ ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի հրապարակած «Մարդու իրավունքներ 2020» զեկույցին, ներկայացրել քրեակատարողական, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում ու դատական համակարգում ընթացող բարեփոխումները և ընդգծել, որ Հայաստանի կառավարությունը հաստատուն քայլերով շարունակելու է իրականացնել բարեփոխումների օրակարգը։
Դեսպան Լին Թրեյսին կարևորել է Արդարադատության նախարարության համակարգման ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները, ընդգծել, որ, չնայած նախորդ տարվա մարտահրավերներին, արձանագրվել են շոշափելի հաջողություններ այդ ուղղություններով։ Դեսպան Թրեյսին վերահաստատել է ԱՄՆ կառավարության աջակցությունը՝ ուղղված մի շարք ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը։
ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դեյվիդ Հոֆմանը հայտնել է հակակոռուպցիոն ու արդարադատության ոլորտներում նոր հնգամյա ծրագրերի մեկնարկի մասին։
Հանդիպման ընթացքում նախարար Բադասյանն ընդգծել է ԱՄՆ գործընկերների կողմից առավել գործուն քայլերի անհրաժեշտության մասին՝ Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական այլ պահվող անձանց վերադարձնելուց հրաժարվելու քաղաքականությանը հստակ արձագանքելու առումով։ Նախարարը նաև շեշտել է, որ այդ անձինք միջազգային մարդասիրական իրավունքի իմաստով ռազմագերիներ են, ուստի այս հարցում ադրբեջանական կողմի հայտարարություններն հիմնազուրկ են։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է նաև Հակակոռուպցիոն կոմիտեի, Հակակոռուպցիոն դատարանների, ինչպես նաև Ներքին գործերի նախարարության ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, դրանց գործարկման ժամկետները, ինչպես նաև առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Տիկին դեսպանը շեշտել է, որ 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տարածաշրջանում ժողովրդավար, ազատ ու արդար ընտրությունների բարձր նշաձող են սահմանել և հույս է հայտնել, որ առաջիկա ընտրությունների ընթացքում ևս այդ նշաձողը կպահպանվի։ Այս առումով Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ Կառավարությունն ունի քաղաքական կամք՝ բոլոր ընտրություններն ազատ ու թափանցիկ անցկացնելու՝ այդպիսով ամրապնդելով այն փաստը, որ Հայաստանը տարածաշրջանում ամենաուժեղ ժողովրդավարությունն ունեցող երկիրն է։

Minister of Justice and US Ambassador discuss progress of reforms implemented in sector
Today, Minister of Justice Rustam Badasyan received the delegation led by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia Lynne Tracy.
Minister Badasyan expressed his gratitude to the Government of the United States of America and the Ambassador in person for supporting anti-corruption and police reforms in Armenia, as well as, in this context, attached importance to the effective
co-operation with USAID Armenia Mission Acting Director David Hoffman.
During the discussion with the Ambassador, the Minister touched upon the 2020 Human Rights Report on Armenia of the U.S. Department of State, presented the ongoing reforms in the sectors of penitentiary and civil forfeiture of illegal assets as well as those in judicial system and emphasised that the Government of the Republic of Armenia will steadfastly continue to implement the reforms agenda.
Ambassador Lynne Tracy attached importance to the activities being carried out for co-ordination of the Ministry of Justice and emphasised that despite the challenges of the previous year, significant success has been achieved in these directions. Ambassador Tracy reaffirmed the support of the Government of the United States of America aimed at implementing reforms in a number of sectors.
USAID Armenia Mission Acting Director David Hoffman announced the launch of the new five-year projects in the Anti-Corruption and Justice sectors.
During the meeting, Minister Badasyan emphasised the necessity of more active steps to be undertaken by the USA partners in terms of clear response to the policy of Azerbaijan refusing to return the prisoners of war and other civilians held. The Minister also emphasised that the mentioned persons are prisoners of war within the meaning of international humanitarian law; therefore the statements of the Azerbaijani side on this issue are groundess.
During the discussion, the activities being carried out for establishing the
Anti-Corruption Committee, the Anti-Corruption Courts, as well as the Ministry of Internal Affairs, the terms of their operation, as well as a number of issues regarding the forthcoming parliamentary elections were discussed. Mrs. Ambassador emphasised that early parliamentary elections held in 2018 established a high benchmark of democratic, free and fair elections in the region and expressed hope that this benchmark will also be maintained during the forthcoming elections. In this regard, Rustam Badasyan emphasised that the Government has the political will to hold all elections freely and transparently; thus strengthening the fact that Armenia is the country with the strongest democracy in the region.