Առաջին անգամ Երևանում ծառայության են դուրս եկել պարեկային ոստիկանության ծառայողները
2019 թվականի դեկտեմբերին Վարչապետի կողմից ՀՀ արդարադատության նախարարությանը հանձնարարվեց Ոստիկանության հետ համատեղ մշակել Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների կառավարության ծրագիրը, որը մշակվեց ոլորտի բոլոր պատասխանատուների, միջազգային գործընկերների, հեղինակավոր փորձագետների ու իրավապաշտպանների ներգրավմամբ և ապա 2020թ. ապրիլին հաստատվեց կառավարության կողմից։
Ռազմավարությամբ նախանշվեցին մի քանի կարևոր ուղղություներով փոփոխություններ՝ արտաքին ծառայության վերափոխում՝ նոր պարեկային ծառայության և Օպերատիվ կառավարման կենտրոնի ներդրմամբ, Ոստիկանության զորքերի բարեփոխումներ, Ներքին գործերի նախարարության ձևավորում, հանրային ծառայությունների մատուցումը ոստիկանությունից նախարարությանը փոխանցում, Քրեական ու համայնքային ոստիկանության փոփոխություններ։
Որպես ոլորտի բովանդակային ու հիմնավոր փոփոխության ուղենիշ՝ ընտրվեց հանրության կողմից վստահելի ոստիկանության նոր ծառայողի կերպարը, որի հիմքում դրվեց միջազգային լավագույն փորձը, մեր երկրում ոստիկանության առջև դրված խնդիրները, մասնագիտության մեջ նոր մարդիկ՝ թարմ արյուն բերելու, մասնագիտական կրթությունը հիմնովին վերանայելու, կրթական միջավայրը վերափոխելու, ժամանակակից տեխնիկայով ու հատուկ միջոցներով ծառայությունը հագեցնելու, ինչպես նաև բարեվարք, հաշվետու և պրոֆեսիոնալ հանրային ծառայողի կերտման հստակ ու հաշվարկված քայլերի հաջորդականությունը։
Համակարգային ու լայնածավալ ծրագրի իրականացմանն իրենց աջակցությունը հայտնեցին միջազգային տարբեր գործընկերներ (ԱՄՆ, ԵՄ, ԵԱՀԿ, ՄԱԶԾ, Համաշխարհային բանկ), որոնք միայն 2020թ ընթացքում ցուցաբերեցին ավելի քան 5մլրդ ՀՀ դրամի աջակցություն և հանձնառեցին առնվազն նույնքան աջակցություն 2021-2022թթ համար։
2020 թվականի դժվարությունները՝ համավարկը, պատերազմը, ավելի ամրապնդեցին հանրությանը ծառայող, դժվարին իրավիճակում մարդկանց օգնության հասնող, պրոֆեսիոնալ ու վստահելի արտաքին ծառայություն ձևավորելու մեր հավատն ու կամքը։
Շուտով կհետևի Լոռու և Շիրակի մարզերի պարեկային ծառայության սովորողների ընդունելության հայտարարությունը։

For the first time, officers of the Patrol Police join service in Yerevan
In December 2019, the Prime Minister assigned to the Ministry of Justice of the Republic of Armenia to elaborate jointly with the Police the Programme for Police Reforms of the Government, which was elaborated with the involvement of all responsible persons, international partners, reputable experts and human rights defenders and was approved by the Government in April 2020.
The strategy pre-determined changes in several important directions — transformation of external service through the introduction of the new Patrol Service and the Operational Management Centre, reforms of police troops, formation of the Ministry of Internal Affairs, transfer of provision of public services to the Ministry from the Police, and changes in the Criminal and Community Police.
The image of the new police officer trusted by the public was chosen as a guideline for a contextual and reasonable change in the field, at the basis whereof the best international practice, objectives set before the Police in our country, new people in the profession in order to bring in fresh blood, fundamentally review professional education, transform the educational environment, equip the Service with up-to-date equipment and special means, as well as the sequence of clear and calculated steps for the creation of a public servant having integrity, accountability and professionalism were put.
Various international partners (US, EU, OSCE, UNDP, World Bank) expressed their support to the implementation of the systemic and large-scale programme, which provided support in the amount of more than AMD 5 billion just during 2020 and assumed support in at least the same amount for 2021-2022.
The difficulties of 2020 — the pandemic, war, further strengthened our faith and will to form an external service that serves the public, helps people in a difficult situation, and is professional and reliable.
The announcement for admission of students of the Patrol Service of Lori and Shirak marzes will follow soon.