Կարեն Անդրեասյանը քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտության հարցը
10/09/2021
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու հարցը քննարկել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ, Բաց հասարակության հիմնադրամներ– Հայաստան, Իրազեկ քաղաքացիների միավորում, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում», «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների», Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամ և Խաղաղության երկխոսություն հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարների ու ներկայացուցիչների հետ։
Նախարար Անդրեասյանը կարևորել է երկրի մայր օրենքի բարեփոխումների վերաբերյալ ներառական քննարկումներ անցկացնելու անհրաժեշտությունն ու նախնական կարծիքներ լսելու համար ներկայացրել երեք հարց սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի կազմն ու գործունեությունը վերափոխելու ու վերաիմաստավորելու, կառավարման ձևի ընտրության, ինչպես նաև դատական ատյանների միավորման, այդ թվում` բարձրագույն ատյանների միավորման միջոցով Գերագույն դատարանի ստեղծման նպատակահարմարության կամ վերաքննիչ և վճռաբեկ ատյանների միավորման վերաբերյալ:
Ծավալված քննարկման ավարտին նման ձևաչափով հանդիպումները շարունակելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։

Karen Andreasyan discusses issue of need for constitutional reforms with civil society representatives
10/09/2021
Minister of Justice Karen Andreasyan discussed the issue of constitutional reforms with the heads and representatives of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, Open Society Foundations— Armenia, Union of Informed Citizens, Transparency International Anti-Corruption Center, “Europe Union of Law”, “Protection of Rights without Borders”, the Law Development and Protection Foundation and Peace Dialogue non-governmental organisations.
Minister Andreasyan attached importance to the need to hold inclusive discussions on reforms in the fundamental law of the country and, to hear initial opinions, he presented three issues related to the transformation and reinterpretation of the composition and activities of the Commission on Constitutional Reforms, selection of the form of governance, as well as the merger of court instances, including the appropriateness of the establishment of the Supreme Court through the merger of higher courts, or the merger of Appeal and Cassation courts.