2018 թվականից հետո խորհրդարանական ընտրությունները միջազգային դիտորդական կազմակերպությունների կողմից որակվել են աննախադեպ թափանցիկ, ազատ և արդար․ Քրիստիննե Գրիգորյան
25/09/2021
Արդարադատության նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանն այսօր որպես բանախոս հանդես է եկել «Անկախություն, ժողովրդավարություն, անվտանգություն» խորագրով համաժողովին:
Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական և իրավական բարեփոխումներին նվիրված պանելային քննարկման ժամանակ փոխնախարար Գրիգորյանը ներկայացրել է այն քայլերը, որոնք ձեռնարկվում են Կառավարության կողմից՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանը:
Քրիստիննե Գրիգորյանն արձանագրել է, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո խորհրդարանական ընտրություններով փոփոխությունների արդյունքների ամրագրումը մեր երկրի պատմության մեջ միջազգային դիտորդական կազմակերպությունների կողմից որակվել են որպես աննախադեպ թափանցիկ, ազատ և արդար:
Հաջորդիվ, փոխնախարարը ներկայացրել է վերջին տարիների ընթացքում իրականացված ընտրական համակարգերի և օրենսդրության, ինչպես նաև կուսակցությունների մասին օրենսդրական այն փոփոխությունները, որոնք էականորեն ազատականացրել են քաղաքական դաշտը:
Ժողովրդավարական, իրավական պետության տրանսֆորմացիայի համատեքստում Քրիստիննե Գրիգորյանն անդրադարձել է նաև Սահմանադրական, դատաիրավական, հակակոռուպցիոն և իրավապահ համակարգերի բարեփոխումների քաղաքական օրակարգերին:
Ամփոփելով խոսքը՝ փոխնախարարը արձանագրել է, որ փոփոխությունները բավարար չեն, բայց երեք տարվա ընթացքում դրանք նշանակալից են ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից՝ հաշվի առնելով նաև վերջին երկու տարիների ընթացքում մեր երկրին պատուհասած աղետները:

International observer organisations qualified the parliamentary elections after 2018 as unprecedentedly transparent, free and fair. Kristinne Grigoryan
25/09/2021
Today, First Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan delivered a speech at the Conference entitled "Independence, Democracy, Security".
During the panel discussion on the democratic and legal reforms being implemented in Armenia, Deputy Minister Grigoryan presented the steps that are being undertaken by the Government for protection of human rights and development of democratic institutions.
Kristinne Grigoryan stated that international observer organisations qualified the parliamentary elections held after the revolution in 2018 as unprecedentedly transparent, free and fair in the history of our country.
Afterwards, the Deputy Minister presented the amendments that have been made in recent years to the electoral systems and legislation, as well as the amendments to the legislation on political parties that have significantly liberalised the political field.
In the context of transformation into a democratic state governed by the rule of law, Kristinne Grigoryan also touched upon the political agendas for reforms in the Constitution, as well as reforms in the judicial-legal, anti-corruption and law-enforcement systems.
Summing up, the Deputy Minister stated that even though the changes are not satisfactory, in the course of three years, they are significant from the perspective of democracy and protection of human rights, also taking into account the disasters that have befallen our country over the past two years.