Հայաստանն ու Իտալիան խորացնում են արդարադատության ոլորտում համագործակցությունը․ Կարեն Անդրեասյանը հանդիպել է իտալացի գործընկերոջը
07/10/2021
Հայաստանի արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը հոկտեմբերի վեցին, Հռոմում հանդիպել է Իտալիայի արդարադատության նախարար Մարտա Կարտաբիային։
Նախարար Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման հնարավորության համար և ընդգծել, որ Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված է նոր խթան հաղորդելու Հայաստան-Իտալիա հարաբերություններին:
Շեշտելով, որ արդարադատության բարեփոխումները Հայաստանի կառավարության օրակարգի ամենակարևոր ուղղություններից են՝ Կարեն Անդրեասյանն իտալացի գործընկերոջը ներկայացրել է վերջին երեք տարիների ընթացքում այդ ոլորտում իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև անդրադարձել Հայաստանի հակակոռուպցիոն օրակարգին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ոստիկանության, քրեակատարողական համակարգի և այլ ոլորտների բարեփոխումներին:
Կարեն Անդրեասյանը Մարտա Կարտաբիայի հետ զրույցում շեշտել է, որ Հայաստանի կառավարությանը հաջողվել է ստեղծել նոր և թափանցիկ ինստիտուտներ՝ միջազգային, այդ թվում` եվրոպական գործընկերների աջակցությամբ։ Այդ համատեքստում, նախարարն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իտալիային «Հայաստանում հակակոռուպցիոն բարեփոխումների ամրապնդում» ծրագրի ներդրման համար, որով ԵԱՀԿ-ն օգնում է ՀՀ կառավարությանը ստեղծել Հակակոռուպցիոն կոմիտե։ Հիշեցնենք, որ Ծրագրի հիմնական դոնոր պետությունը Իտալիայի Հանրապետությունն է:
Հայաստանի արդարադատության նախարարը Մարտա Կարտաբիային Հայաստան այցելելու հրավեր է արել։
Հանդիպմանը հաջորդել է երկու երկրների Արդարադատության ակադեմիաների միջև համագործակցության խորացմանը նպաստող հուշագրի ստորագրման արարողությունը։
Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը և Իտալիայի արդարադության ինստիտուտի նախագահ Ջորջիո Լատանցին։

Armenia and Italy deepening co-operation in the justice sector - Karen Andreasyan meets with Italian counterpart
07/10/2021
On October 6, Minister of Justice of Armenia Karen Andreasyan met with Minister of Justice of Italy Marta Cartabia in Rome.
Minister Andreasyan expressed gratitude for the opportunity for the meeting and emphasised that the Government of Armenia is interested in giving a new impetus to the relations between Armenia and Italy.
Stressing that justice reforms are among the most important directions on the agenda of the Government of Armenia, Karen Andreasyan presented to the Italian counterpart the activities implemented in the justice sector during the last three years, as well as touched upon the anti-corruption agenda, human rights protection, police reforms, reforms in the penitentiary system and in other sectors in Armenia.
During the conversation with Marta Cartabia, Karen Andreasyan stressed that the Government of Armenia has succeeded in creating new and transparent institutions with the support of international partners, including European partners. In this context, the Minister expressed his gratitude to Italy for introducing the Strengthening Anti-Corruption Reforms in Armenia Program, through which the OSCE is helping the Government of Armenia to create an Anti-Corruption Committee. Let us remind that the Republic of Italy is the main donor state for the Program.
The Minister of Justice of Armenia invited Marta Cartabia to visit Armenia.
The meeting was followed by the signing ceremony of a memorandum aimed at deepening co-operation between the Justice Academies of the two countries.
The document was signed by Minister of Justice of Armenia Karen Andreasyan and President of the Institute of Justice of Italy Giorgio Lattanzi.