Արդարադատության նախարարի հրավերով Հայաստան է ժամանել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Վերահսկիչ պալատի նախագահը
11/10/2021
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Վերահսկիչ պալատի նախագահ, Աուդիտի բարձրագույն մարմինների միջազգային կազմակերպության նախագահ Հարիբ Սաիդ ալ-Ամիմին:
Նախարար Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել Պալատի նախագահին Հայաստան կատարած այցի համար, ընդգծել երկու երկրների ժողովուրդների եղբայրական կապերը, բարձր գնահատել COVID-19 համաճարակի բռնկման ժամանակ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանին տրամադրված բժշկական օգնությունն ու հույս հայտնել, որ այս այցը հատկապես խթան կհաղորդի Հայաստան-ԱՄԷ առևտրատնտեսական մեծ ներուժի բացահայտմանն ու դրա իրագործման պլանավորմանը:
Հարիբ Սաիդ ալ-Ամիմը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին ջերմ ընդունելության համար, ներկայացրել է ԱՄԷ-ում Վերահսկիչ պաատի գործունեությունն ու պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանի հետ կիսվելու իրենց փորձառությամբ։
Նախարար Անդրեասյանն իր հերթին ներկայացրել է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգը, մասնավորապես՝ անդրադարձել հակակոռուպցիոն նոր մարմինների գործունեությանն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:
Վերահսկիչ պալատի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ այս այցով նոր էջ կբացվի երկկողմ հարաբերություններում, և Կարեն Անդրեասյանին հրավիրել է ԱՄԷ՝ մասնակցելու ExpoDubai-ին։ Նախարար Անդրեասյանն ընդունել է հրավերը։
Նշենք, որ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում պատվիրակությունը հանդիպումներ կունենա նաև ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի, Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Լևոն Յոլյանի հետ։

President of Supreme Audit Institution of United Arab Emirates arrives in Armenia at invitation of Minister of Justice
11/10/2021
Today, Minister of Justice Karen Andreasyan received President of the Supreme Audit Institution of the United Arab Emirates (UAE), Chairman of the International Organization of Supreme Audit Institutions Harib Saeed Al-Amimi.
Minister Andreasyan expressed gratitude to the President of the Supreme Audit Institution for visiting Armenia, emphasised the fraternal ties between the peoples of both countries, highly appreciated the medical aid provided to Armenia in the course of the previous year during the outbreak of the COVID-19 pandemic and expressed hope that this visit will particularly give an impetus to discovery of the great potential for trade and economy of the UAE and to the planning for use of that potential.
Harib Saeed Al-Amimi expressed gratitude to the Minister for the cordial reception, presented the activities of the Supreme Audit Institution in the UAE and expressed willingness to share the experience of the Supreme Audit Institution with Armenia.
In his turn, Minister Andreasyan presented the reform agenda of Armenia and particularly touched upon the activities of the new anti-corruption bodies and other issues of mutual interest.
The President of the Supreme Audit Institution expressed certainty that this visit will help to open a new page in the bilateral relations and invited Karen Andreasyan to the UAE to attend Expo 2020 Dubai. Minister Andreasyan accepted the invitation.
Let us mention that, within the scope of the visit to Armenia, the delegation will also have meetings with Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Suren Papikyan, Chairperson of the State Revenue Committee Rustam Badasyan and Chairperson of the Audit Chamber Levon Yolyan.