Լիտվայի արդարադատության նախարարի անունից դեսպան Ստանիչե-Տոլոչկիենեն Կարեն Անդրեասյանին հրավիրել է Վիլնյուս՝ մի շարք ուղղություններով համագործակցելու համար
27/10/2021
Լիտվայի կառավարության գործընկերներին հրավիրում եմ մասնակիցը դառնալու Հայաստանի բարեփոխումների լայն օրակարգին՝ ուղղված դատաիրավական, Սահմանադրության բարեփոխումներին, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ինստիտուտներ ստեղծելուն, Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ավելի լավ կառավարման ապահովմանը։ Այս մասին հայտարարել է արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը՝ Հայաստանում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ինգա Ստանիչե-Տոլոչկիենեի հետ այսօր տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպման ընթացքում դեսպանը Լիտվայի արդարադատության նախարարի անունից Կարեն Անդրեասյանին հրավիրել է Վիլնյուս՝ մի շարք ուղղություներով համագործակցելու համար։
Կարեն Անդրեասյանը շնորհակալություն է հայտնել լիտվացի գործընկերոջը՝ Վիլնյուս այցելելու հրավերի համար ու դեսպանի հետ քննարկել է մի շարք ոլորտներում ևս համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունները: Դրանք վերաբերել են էլեկտրոնային արդարադատության ներդրմանը, ոստիկանության բարեփոխումներին, ընտանեկան բռնության դեպ արդյունավետ պայքարին և այլն։         Նախարարը, ի թիվս այլ գործոնների, մեկնարկած բարեփոխումները հաջողելու գրավական է համարել այդ գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներգրավվածությունը և դրա ուղղությամբ ձեռնարկված ու շարունակվող աշխատանքների մասին մանրամասներ է ներկայացրել Լիտվայի դեսպանին։
Դեսպանը բարձր է գնահատել Արդարադատության նախարարություն-քաղաքացիական հասարակություն ակտիվ համագործակցությունը և բարեփոխումների մի շարք ուղղություններով սեփական փորձով կիսվելու ու փոխգործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել։

On behalf of Minister of Justice of Lithuania, Ambassador Stanytė-Toločkienė invited Karen Andreasyan to Vilnius to co-operate in a number of directions
27/10/2021
I would like to invite the colleagues of the Government of Lithuania to take part in the implementation of the wide agenda of reforms in Armenia for judicial and constitutional reforms, the establishment of anti-corruption institutions and the ensuring of better governance of the Compulsory Enforcement Service. This is what Minister of Justice Karen Andreasyan declared during a meeting held today with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lithuania to Armenia Inga Stanytė-Toločkienė.
During the meeting, on behalf of the Minister of Justice of Lithuania, the Ambassador invited Karen Andreasyan to Vilnius to co-operate in a number of directions.
Karen Andreasyan expressed gratitude to his Lithuanian counterpart for the invitation to visit Vilnius and discussed with the Ambassador the opportunities for developing co-operation in a number of sectors. These sectors concerned the introduction of e-justice, police reforms, the effective fight against domestic violence, etc. The Minister, among other factors, considered the active involvement of civil society in this process as a guarantee for success of the reforms that have been launched and provided the Ambassador of Lithuania with details about the activities that have been undertaken and are ongoing in that direction.
The Ambassador highly appreciated the active co-operation between the Ministry of Justice and civil society and expressed willingness to share her personal experience in a number of directions for reforms and to deepen the co-operation.