Անչափահասների արդարադատության խորհրդի տարեվերջյան ամփոփիչ նիստին վերապատրաստված 25 հոգեբանների հանձնվեցին հավաստագրեր
23/12/2021
Արդարադատության նախարարի տեղակալներ Քրիստիննե Գրիգորյանի և Արմեն Հովհաննիսյանի մասնակցությամբ դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Անչափահասների արդարադատության խորհրդի 2021 թվականի ամփոփիչ նիստը, որը կազմակերպվել էր Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ իրականացվող ‹‹Բռնության կանխարգելման միջոլորտային ինստիտուցիոնալ ենթակառուցվածքների զարգացում՝ հիմնված երեխայազգայուն և գենդերային զգայուն մոտեցումների վրա›› ծրագրի շրջանակում:
Նախարարի առաջին տեղակալ Քրիստիննե Գրիգորյանն իր խոսքում կարևորելով Խորհրդի գործունեությունը՝ շնորհավորել է Խորհրդի անդամներին Անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի, ընտանեկան բռնության գործերով քննչական գործողության կատարմանը ներգրավվող հոգեբանների վերապատրաստում դասընթացի հաջող իրագործման կապակցությամբ՝ նշելով այն որպես առաջընթաց և ընդգծելով, որ Անչափահասների արդարադատության խորհրդի հետագա գործողությունները ևս պետք է լինեն նպատակային և արդյունավետ:
Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Անչափահասաների արդարադատության ծրագրի համակարգող Վիկտորյա Օհանյանն իր խոսքում կարևորելով Խորհրդի գործունեությունը՝ նշել է, որ Խորհուրդն այլևս կախված չէ միջազգային գործընկերների աջակցությունից, ինչը նշանակում է, որ մեր պետությունն իր վրա է վերցրել հանձնառությունն առաջ տանելու երեխայի համար մատչելի, երեխայակենտրոն արդարադատության և երեխաներին բռնությունից պաշտպանելու օրակարգը:
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Ծովինար Հարությունյանն իր հերթին շնորհավորել է հոգեբանների վերապատրաստման կապակցությամբ և նշել, որ սա ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի և Անչափահասների արդարադատության խորհրդի համագործակցության սկիզբն է:
Հաջորդիվ, Արդարատության նախարարության քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը Խորհրդի անդամաներին ներկայացրել է Վերջ երեխաների նկատմամբ բռնության (End Violence Against Children the Global Parntnership) միջազգային ցանցին Հայաստանի՝ որպես ուղենիշ երկրի ներկայացվելիք հայտարարարության հիմնական կետերը:
Նիստի ընթացքում ելույթներ են ունեցել նաև Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԱՆ «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի տնօրեն Արտակ Ղուլյանը, ՀՀ-ում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Երեխայի իրավունքների պաշտպանույան բաժնի պետ Իվետա Շահբազյանը:
Հանդիպման ավարտին «Անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի, ընտանեկան բռնության գործերով քննչական գործողության կատարմանը ներգրավվող հոգեբանների վերապատրաստում» դասընթացի մասնակիցներին հանձնվել են հավաստագրեր:

Certificates were granted to 25 trained psychologists during year-end concluding sitting of the Council for Juvenile Justice
23/12/2021
On 21 December, the concluding sitting of the Council for Juvenile Justice for the year 2021 was held with the participation of Deputy Ministers of Justice Kristinne Grigoryan and Armen Hovhannisyan and organised within the scope of the "Development of Cross-Sectoral Institutional Infrastructures for Prevention of Violence Based on Child-Sensitive and Gender-Sensitive Approaches" Programme being carried out with UNICEF Armenia.
In her speech, attaching importance to the activities of the Council, First Deputy Minister of Justice Kristinne Grigoryan congratulated the members of the Council for successfully implementing the "Training Course for Psychologists Involved in Execution of the Investigative Operation under Cases of Juveniles, Persons with No Active Legal Capacity or Persons with Mental Health Problems and Domestic Violence", noting this as progress and emphasising that the future actions of the Council for Juvenile Justice also need to be targeted and effective.
In her speech, attaching importance to the activities of the Council, Co-ordinator of the Juvenile Justice Programme of UNICEF Armenia Victoria Ohanyan mentioned that the Council is no longer dependent on the support of international partners, which means that our state has assumed the commitment to advance the agenda for accessible, child-centred justice for the child and to protect children from violence.
In her turn, Head of Office of the United Nations Population Fund in Armenia Tsovinar Harutyunyan congratulated on the training for psychologists and mentioned that this is the start of co-operation between the Office of the United Nations Population Fund in Armenia and the Council for Juvenile Justice.
Afterwards, Head of the Department of Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development of the Ministry of Justice Arpine Sargsyan presented to the members of the Council the main points in the declaration that Armenia will be presenting to the ”End Violence Against Children the Global Partnership“ international network as a benchmark country.
Deputy Minister of Justice Armen Hovhannisyan, Director of the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" SNCO of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia Artak Ghulyan and Head of the Division for Protection of the Rights of the Child under the Staff of the Human Rights Defender of the Republic of Armenia Iveta Shahbazyan also delivered speeches during the sitting.
At the end of the meeting, certificates were handed over to the participants of the "Training Course for Psychologists Involved in Execution of the Investigative Operation under Cases of Juveniles, Persons with No Active Legal Capacity or Persons with Mental Health Problems and Domestic Violence".