Արդարադատության նախարարությունը նախաձեռնել է փաստաբանության ոլորտի բարեփոխում
Այսօր՝ փետրվարի 18-ին, կազմակերպվել էր քննարկում՝  ««Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի շուրջ: Քննարկմանը մասնակցում էր ՀՀ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը,  Փաստաբանների պալատի նախագահ Սիմոն Բաբայանը և շահագրգիռ կառույցների ներկայացուցիչներ:
Նախագիծը մշակվել է «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի կողմից։
Քննարկման սկզբում՝  հիմնադրամի  տնօրեն Տիգրան Դադունցը ներկայացրեց  ««Փաստաբանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ  հանրային քննարկման արդյունքներով վեր հանված առաջարկությունները: Նախքան հանրային քննարկման ներկայացվելը Նախագիծը աշխատանքային կարգով շրջանառվել է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր փաստաբանների միջև՝  նրանց կարծիքները հավաքագրելու համար:
Նախագծում առաջարկվում են հետևյալ փոփոխությունները, որոնք բխում են 2021-2026թթ. Կառավարության ծրագրից և 2019-2023թթ. դատական և իրավական բարեփոխումների ռազմավարությունից.
• փաստաբանների պալատի ներքին կառուցվածքի վերանայում, որի շրջանակներում նախատեսվում է պալատում ձևավորել կարգապահական գործերը քննող առանձին մարմին՝ կարգապահական հանձնաժողովը,
• փաստաբանության, դրա մասնագիտական կազմավորման ապաքաղաքականացվածությունն ապահովելու նպատաակով Փաստաբանների պալատի նախագահի և խորհրդի անդամների`  իրենց կարգավիճակ քաղաքական բնույթի հայտարարություններ կատարելու համար օգտագործելու արգելքի և իրենց լիազորություններն իրականացնելիս քաղաքական զսպվածություն և չեզոքություն ցուցաբերելու պահանջի սահմանում,
• հանրային պաշտպանության շահառուների շրջանակը ընդլայնվում է դրանում ներառելով նաև՝
- օտարերկրացիներին՝ արտաքսման վերաբերյալ որոշումը բողոքարկելու գործերով,
- անձանց, ում վերաբերյալ իրականացվում է անգործունակ կամ սահմանափակ գործունակ ճանաչելու, անգործունակ ճանաչված քաղաքացուն գործունակ ճանաչելու կամ քաղաքացու գործունակության սահմանափակումները վերացնելու գործերի վարույթներով, ինչպես նաև
- տուժողներին,  եթե վերջիններս պարտադիր ժամկետային զինծառայող են կամ մինչև 16 տարեկան երեխա,
• ներդրվում են հանրային պաշտպանի գրասենյակի հաշվետվողականության և գնահատման նոր չափանիշներ, ինչը միտված է գրասենյակի ծառայությունների բարելավմանը,
• բացի հանրային պաշտպանությունից օրենսդրորեն նախատեսվում են առանձին փաստաբանների կամ փաստաբանական կազմակերպությունների, ինչպես նաև այլ անձանց կողմից կամավոր անհատույց իրավաբանական օգնության (pro bono) տրամադրման կառուցակարգեր՝ նախատեսելով նաև համապատասխան խրախուսման եղանակներ՝ նշված մշակույթը Հայաստանում զարգացնելու համար,
• վերանայվում է փաստաբանների որակավորման ընթացակարգը, որի դեպքում որոշ անձինք կկարողանան մասնակցել որակավորման քննություններին՝ առանց փաստաբանական դպրոցում ուսուցում անցնելու պարտադիր պահանջի պահպանման. մասնավորապես՝իրավագիտության բակալավրի և իրավագիտության մագիստրոսի որակավորման աստիճաններ կամ դիպլոմավորված մասնագետի բարձրագույն իրավաբանական կրթության որակավորման աստիճան և իրավաբանի` առնվազն յոթ տարվա մասնագիտական ստաժ ունեցող անձինք, ինչպես նաև նախկինում առնվազն հինգ տարվա փաստաբանական գործունեության ստաժ, առնվազն հինգ տարվա դատախազի կամ դատավորի մասնագիտական ստաժ կամ իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի կամ դոկտորի գիտական աստիճան ունեցող անձինք,
• վերանայվում է փաստաբանների պալատի մարմինների ընտրության կարգը, որի դեպքում քվեարկության յուրաքանչյուր մասնակից կկարողան ընտրել ընտրվող մարմնի անդամների թվի կեսի չափով թեկնածուների,
• ինչպես նաև օրենսդրորեն ամրագրվում են փաստաբանների կարգապահական վարույթի ընթացակարգի վերաբերյալ տարբեր կարգավորումներ՝ միտված այս վարույթի շրջանակներում փաստաբանների իրավունքների և շահերի պաշտպանությանը:
Վերոնշյալ նախագծի հետ կապված քննարկման մասնակիցները ներկայացրին  բազմաբնույթ առաջարկություններ՝ նշելով իրենց դիրքորոշումն ու խնդրին լուծում տալու իրենց տեսլականը:
Քննարկման մասնակիցները, Փաստաբանների պալատի նախագահը և փաստաբանական դպրոցի տնօրենը դրական արտահայտվեցին որակավորման քննության կարգի վերաբերյալ, նշելով, որ համայնք մուտք գործող անձանց  դեպքում որակավորման քննության միջոցով կստուգվեն նրանց այնպիսի գիտելիքները, որոնք նրանք կստանային, եթե սովորեին փաստաբանական դպրոցում, ուստի արդյունքում կապահովվի պատշաճ մասնագետների մուտքը դեպի համայնք։
Հանրային պաշտպանի գրասենյակի աշխատանքների գերծանրաբեռնվածության մասին բարձրաձայնվեց նաև Փաստաբանների պալատի և Հանրային պաշտպանի գրասենյակի կողմից։ Վերջիններս ընդգծեցին, որ անհրաժեշտ է օրենսդրորեն որոշակի մեխանիզմներ նախատեսել, որոնք կաջակցեն Հանրային պաշտպանի գրասենյակի թեթևացմանը։ Արդարադատության նախարարության կողմից ներկայացված նախագծով այս խնդիրը ևս  կարգավորվում է։
Հանդիպման ընթացքում հնչեցին տարբեր առաջարկներ, որոնք կքննարկվեն նախագծի լրամշակման փուլում, և երկրորդ անգամ հանրային քննարկման ներկայացնելիս, ներկայացված առաջարկներին ըստ անհրաժեշտության ևս անդրադարձ կկատարվի։
Կարևորվեց նաև փաստաբաններին արտոնագրի գործողությունը դադարեցնելու վերաբերյալ գործերով հատուկ դատական վարույթի նախատեսման անհրաժեշտությունը, որի շրջանակներում այդպիսի գործերը կքննվեն արագացված հատուկ կարգով։ Այս հարցի շրջանակներում նախարարությունը պատրաստակամություն հայտնեց ուսումնասիրել խնդիրը։
Ներկաների կողմից ողջունվեց նաև Pro Bono օրենսդրական կառուցակարգերի ներդնումը, ավելին՝ մասնակիցները պնդեցին, որ Pro Bono օգնության շահառուների շրջանակը չպետք է օրենսդրորեն սահմանափակ լինի, որպեսզի ցանկության դեպքում փաստաբանները հնարավորություն ունենան ֆինանսական խնդիրներ ունեցող  անձանց անվճար իրավաբանական օգնություն տրամադրել, ինչը կնպատաստի ոչ միայն Հանրային պաշտպանի գրասենյակի ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը, այլև՝ Pro Bono մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում, և անձանց իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունքի ավելի լիարժեք և պատշաճ իրականացմանը։
Հարցերն ու առաջարկությունները կշարունակվեն ընդունվել, որոնք կուսումնասիրվեն նախագիծը լրամշակելիս: «Օրենսդրության զարգացման և իրավական հետազոտությունների կենտրոն» հիմնադրամի  տնօրեն Տիգրան Դադունցը նշեց, որ  օրենքի նախագիծը վերջնական լրամշակումից հետո կդրվի հանրային քննարկման:

Ministry of Justice initiated reforms in the field of the profession of advocate
Today, on 18 February, a discussion was organised on the draft Law “On making amendments and supplements to the Law ‘On the profession of advocate’”. Deputy Minister of Justice Grigor Minasyan, Chairperson of the Chamber of Advocates Simon Babayan, and representatives of the interested structures attended the discussion.
The draft was elaborated by the “Center for Legislation Development and Legal Research” Foundation.
At the beginning of the discussion, Director of the Foundation Tigran Dadunts presented the recommendations made as a result of the public discussion on the draft Law “On making amendments and supplements to the Law ‘On the profession of advocate’”. Before presenting for public discussion, the draft was circulated among all the advocates of the Republic of Armenia to collect their opinions.
It is recommended to make the following amendments to the draft, which stems from the 2021-2026 Government Programme and the 2019-2023 Strategy for Judicial and Legal Reforms:
● review the internal structure of the Chamber of Advocates, within the scope of which, it is envisaged to form a separate body — Disciplinary Commission — responsible for examining disciplinary cases;
● establish — for the purpose of ensuring depoliticisation of the profession of advocate and its professional formation — a requirement for banning the Chairperson of the Chamber of Advocates and the members of its Board to make use of their status to make political statements, and for displaying political restraint and neutrality while exercising their powers;
● expand the scope of beneficiaries of public defence, including therein also:
- foreign nationals under cases for appealing against deportation decisions;
- persons with regard to whom proceedings are being conducted for declaring as having no or having limited active legal capacity, declaring citizens that have been declared as having no active legal capacity as having active legal capacity, or for lifting limitations on citizens’ active legal capacity, as well as:
- victims, if the latters are compulsory military servants, or children not having attained the age of 16;
● introduce new standards for accountability and evaluation of the Office of Public Defender, aimed at improving the services rendered by the Office;
● in addition to public defence, the legislation stipulates schemes for provision of pro bono legal aid by individual advocates or law firms, as well as other individuals, also envisaging appropriate incentives to develop this culture in Armenia;
● review the procedure for qualification of advocates, in the case of which some persons will be able to participate in qualification examinations without complying with the compulsory requirement to attend the School of Advocates, in particular, persons with a Bachelor’s and Master’s degree in law, or a higher legal education with a specialist’s degree, with at least seven years of professional legal experience, as well as with at least five years of previous legal experience as an advocate, at least five years of experience as a prosecutor or a judge, or persons with PhD, or Doctorate degree;
● review the procedure for election of the bodies of the Chamber of Advocates, in the case of which each participant of the voting will be able to elect half of members of the body being elected;
● as well as the legislation stipulates various regulations on the procedure for instituting disciplinary proceedings against advocates, aimed at protection of the rights and interests of advocates within the scope of the mentioned proceedings.
The participants of the discussion with regard to the above-mentioned draft came up with various recommendations, stating their position and vision of solving the issue.
The participants of the discussion, the Chairperson of the Chamber of Advocates, and the Director of the School of Advocates expressed positively on the qualification examination procedure, stating that in case of persons stepping into the community, the qualification examination will test the knowledge they would have received if they attended the School of Advocates, therefore, as a result, good specialists will step into to the community.
The Chamber of Advocates and the Office of Public Defender raised the issue of work overload of the Office of Public Defender. They emphasised that it is necessary to envisage certain legislative mechanisms that will contribute to the reduction of work overload of the Office of Public Defender. The draft submitted by the Ministry of Justice resolves this issue as well.
During the meeting, various recommendations were heard, which will be discussed during the refining stage of the draft, and when presenting it for public discussion for the second time, the presented recommendations will also be examined, if necessary.
The need to have a special judicial procedure under cases on terminating the licence of advocates was also highlighted, within the scope of which such cases will be examined under a special expedited procedure. Within the scope of this issue the Ministry expressed readiness to study the issue.
The attendees also welcomed the introduction of legislative schemes for provision of pro bono legal aid; moreover, the participants insisted that the scope of beneficiaries of pro bono legal aid should not be limited by legislation so that if desired, advocates could provide free legal aid to people facing financial problems, which will not only contribute to reducing the work overload of the Office of Public Defender, but also to the developing the culture of provision of pro bono legal services in Armenia, and to the more complete and proper enjoyment of rights of persons to legal aid.
Questions and recommendation will continue to be accepted, which will be studied while refining the draft. Director of the “Centre for Legislation Development and Legal Research” Foundation Tigran Dadunts stressed that the draft Law will be put up for public discussion after the final refinement.