Նիդերլանդների ազգային տոնի կապակցությամբ՝ Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը Նիդերլանդների դեսպանատանը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով
27/04/2022
Նիդերլանդների Թագավորությունում ապրիլի 27-ին նշվում է Թագավորի օրը: Տոնը, որը կապված է միապետի ծննդյան օրվա հետ, դիտարկվում է նաև որպես ազգային միասնության և համերաշխության օր:
Հատկանշական է, որ Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատունը բացվել է բոլորովին վերջերս՝ 2020 թվականին, և առաջին անգամ է, որ Հայաստանում նմանատիպ միջոցառում անցկացվեց:
Ի թիվս այլ բարձրաստիճան պետական ու դիվանագիտական այրերի, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների՝ միջոցառմանը մասնակցում էր և ելույթ ունեցավ նաև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, այնուհետև ի նշան հայ-նիդերլանդական բարեկամական հարաբերությունների ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Արդարդատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը: Նախարար Անդրեասյանը շնորհավորեց ազգային տոնի կապակցությամբ, ինչպես նաև բարձր գնահատեց երկու երկրների միջև արդեն իսկ ձևավորված բարեկամական և գործընկերային հարաբերությունները, որոնց վկայումն են մի շարք միջպետական համաձայնագրերն ու հուշագրերը և ժողովուրդների միջև եղած բարեկամական փոխհարաբերությունները:
Նախարարը պատրաստակամություն հայտնեց անել հնարավորը, որպեսզի բոլոր բնագավառներում՝ հատկապես իրավական փոխգործակցության ոլորտում, էլ ավելի սերտանա միջպետական փոխգործակցությունը երկու բարեկամ երկների միջև:

Minister of Justice Karen Andreasyan delivers welcoming speech at Embassy of the Netherlands on the occasion of the national day of the Netherlands
27/04/2022
On 27 April, the Kingdom of the Netherlands celebrates King’s Day. The holiday, which is associated with the monarch’s birthday, is also viewed as a day of national unity and solidarity.
It is noteworthy that the Embassy of the Netherlands in Armenia opened quite recently, in 2020, and it is the first time that such an event was held in Armenia. Among other high-ranking statesmen and diplomats and representatives of international organisations, Deputy Prime Minister Mher Grigoryan took part in and delivered a speech at the event, and this was followed by a welcoming speech by Minister of Justice Karen Andreasyan as a sign of the Armenian-Dutch friendly relations. Minister Andreasyan expressed congratulatory remarks on the occasion of the national holiday, as well as highly appreciated the already established friendly and partnering relations between the two countries, evidence of which are the several interstate agreements and memoranda and the friendly relations between the peoples.
The Minister expressed willingness to do everything possible to make the interstate co-operation between the two friendly countries closer in all fields, especially in the field of legal co-operation.