Կարգապահական տույժերից մինչև գործունեության կասեցում. Արդարադատության նախարարության վերահսկողական վարչությունը ներկայացնում է հունվար-հունիս ամիսներին իրականացված ծառայողական քննությունների արդյունքները
12/07/2022
9 նոտարների նկատմամբ հարուցված կարգապահական վարույթների արդյունքում կիրառվել են կարգապահական պատասխանատվության միջոցներ՝ նախազգուշացում, նկատողություն, խիստ նկատողություն և գործունեության կասեցում՝ մեկ ամիս ժամկետով։ 1 նոտար կարգապահական վարույթի շրջանակներում ներկայացված դիմումի համաձայն ազատվել է աշխատանքից։
1 կարգապահական վարույթ է իրականացվել սնանկության գործերով կառավարչի նկատմամբ, որի արդյունքում կիրառվել է կարգապահական պատասխանատվության միջոց՝ նկատողություն։
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունում՝ վարչության գործունեության տարեկան ծրագրով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով, տրված ցուցումների հիման վրա նշանակված կարգապահական վարույթների արդյունքներով՝ 7 հարկադիր կատարողի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ՝ նախազգուշացում, 2 մասով վարույթի նյութերն ընդունվել են ի գիտություն, իսկ 1 հարկադիր կատարող կարգապահական վարույթի շրջանակներում իր դիմումի համաձայն ազատվել է պաշտոնից։
Դիմում-բողոքների ուսումնասիրության շրջանակներում տրված ցուցումների հիման վրա նշանակված թվով 2 ծառայողական քննության արդյունքում՝ 3 հարկադիր կատարողի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ՝ 2 նախազգուշացում և 1 նկատողություն:
Արդարադատության նախարարության համակարգման ոլորտում գործող պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունում իրականացված ներքին աուդիտի արդյունքների ամփոփման հիման վրա կազմակերպության ղեկավարի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ՝ նկատողություն։
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործընթացների վերաբերյալ իրականացված ծառայողական քննությունների արդյունքներով՝ 2 դեպքում կիրառվել է կարգապահական տույժ՝ նկատողություն, 1 դեպքով ծառայողական քննության ընթացքում աշխատակիցն իր դիմումի համաձայն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության գործունեության վերաբերյալ ներկայացված դիմում-բողոքներից 2-ը բավարարվել են մասնակի և հարուցված վարչական վարույթների արդյունքում՝ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության համապատասխան ակտերը վերացվել են։
Ընդդեմ Արդարադատության նախարարության ներկայացված 6 դատական գործերով իրականացվել է դատական ներկայացուցչություն:

From disciplinary sanctions to suspension of activity - Control Department of Ministry of Justice presents the results of the official examination conducted in January-June
12/07/2022
The working group of the Control Department of the Ministry of Justice, under the chairmanship of Deputy Head of the Department Artashes Suchyan, gathering the complaints of citizens, as well identifying other shortcomings, consistently continues to fight against the non-bona fide servants and defective phenomena that are detected within the subdivisions of the Ministry through the measures provided for within the scope of disciplinary proceedings.
As a result of the disciplinary proceedings instituted against 9 notaries public, disciplinary liability measures, i.e. warning, reprimand, severe reprimand and suspension of activity for a month, were applied. Within the scope of disciplinary proceedings, one notary public was dismissed from work based on the submitted application
One disciplinary proceedings against bankruptcy administrator was carried out, as a result of which a disciplinary liability measure, i.e. reprimand, was imposed.
Based on the results of studies conducted by the Compulsory Enforcement Service under a department’s annual action plan, based on the results of disciplinary proceedings assigned based on the instructions given, a disciplinary sanction, i.e. warning was imposed against 7 compulsory enforcement officers, the materials on proceedings were taken note of with regard to 2 parts, and, within the scope of disciplinary proceedings, 1 compulsory enforcement officer was dismissed from office according to the application submitted by the compulsory enforcement officer.
As a result of two official examinations assigned based on the instructions given within the scope of study of applications-complaints, disciplinary sanction, i.e. 2 warnings and 1 reprimand, were imposed against 3 compulsory enforcement officers.
Based on the summary of the findings of internal audit performed within a non-commercial organisation operating in the field of co-ordination of the Ministry of Justice, a disciplinary sanction, i.e. reprimand, was imposed against the head of the organisation.
According to the results of the official examinations conducted with regard to the processes of civil status acts registration, disciplinary sanction, i.e. reprimand, was imposed in two cases, and during official examination of one case, the employee was dismissed from the position held, in accordance with the application of the employee.
Two of the applications-complaints submitted with regard to the activities of the Agency for State Register of Legal Entities were granted partially and, as a result of the instituted administrative proceedings, the relevant acts of the Agency for State Register of Legal Entities were abolished.
Court representation was carried out under 6 court cases instituted against the Ministry of Justice.