Հայաստանը դրական առաջընթաց է գրանցել հակակոռուպցիոն և անկախ դատարանների ոլորտներում՝ առաջ անցնելով Արևելյան Գործընկերության բոլոր երկրներից
22/07/2022
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Երանուհի Թումանյանցը մասնակցել է Եվրոպական Միության, Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) և Լատվիայի դատական ադմինիստրացիայի կողմից՝ «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպած «Դատաիրավական բարեփոխումներ և արդարադատության մատչելիություն» խորագրով ամփոփիչ համաժողովին:
Բացման խոսքում փոխնախարար Թումանյանցը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական Միության և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) ներկայացուցիչներին, «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի թիմի ղեկավար Փիթեր Գյորթլերին, միջազգային բոլոր գործընկերներին` իրականացված ծրագրի շրջանակներում արդյունավետ համագործակցության և գրանցած դրական արդյունքների համար:
Փոխնախարարը հայտնել է նաև, որ նույն օրը տեղի է ունեցել «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրի ղեկավար կոմիտեի ամփոփիչ նիստը, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ծրագրի իրականացման ընթացքին, ինչպես նաև ունեցած ձեռքբերումներին, որոնք դրական են գնահատվել Արդարադատության նախարարության կողմից: Այս համատեքստում փոխնախարարն ընդգծել է ծրագրի շրջանակներում Եվրոպական Միության գործընկերների հետ սերտ համագործակցությամբ և աջակցությամբ Հայաստանում արբիտրաժային կենտրոնի և քրեակատարողական նոր հիմնարկի հիմնադրմանն ուղղված աշխատանքների կարևորությունը:
Փոխնախարար Թումանյանցը նշել է նաև, որ Արևելյան Գործընկերության 2020-2021 թվականների ինդեքսով, Եվրոպական Միության հետ համագործակցության և իրականացված բարեփոխումների արդյունքում՝ Հայաստանը դրական առաջընթաց է գրանցել հակակոռուպցիոն և անկախ դատարանների ոլորտներում՝ առաջ անցնելով Արևելյան Գործընկերության բոլոր երկրներից:
Փոխնախարար Թումանյանցը հավելել է, որ Դատաիրավական ռազմավարության ընդունմանը զուգահեռ՝ Արդարադատության նախարարությունը հետամուտ է լինելու «Հայաստանում արդարադատության համակարգի ամրապնդում» ծրագրով և ռազմավարությամբ նախանշված գործողությունների իրականացմանը:

Armenia makes progress in anti-corruption field and in area of independent courts, surpassing all Eastern Partnership countries
22/07/2022
Deputy Minister of Justice Yeranuhi Tumanyants attended the concluding conference entitled "Judicial and Legal Reforms and Access to Justice" organised by the European Union, the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ) and the Court Administration of Latvia within the scope of the "Consolidation of the Justice System in Armenia" Project.
In her opening remarks, Deputy Minister Tumanyants expressed gratitude to the representatives of the European Union and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ), Head of the "Consolidation of the Justice System in Armenia" Project Peter Gortler and all the international partners for the effective co-operation within the scope of the Project that was implemented and for the positive results recorded.
The Deputy Minister also informed that, on the same day, the concluding session of the Steering Committee of the "Consolidation of the Justice System in Armenia" Project was held, during which the course of implementation of the Project and the achievements made were touched upon, and the achievements were positively assessed by the Ministry of Justice. In this context, the Deputy Minister emphasised the importance of the activities targeted at the establishment of an arbitration centre and a new penitentiary institution in Armenia through close co-operation and with the support of the partners of the European Union within the scope of the Project.
Deputy Minister Tumanyants also noted that, based on the 2020-2021 Eastern Partnership Index, as a result of the co-operation with the European Union and the implemented reforms, Armenia has made a positive progress in the anti-corruption field and in the area of independent courts, surpassing all Eastern Partnership countries.
Deputy Minister Tumanyants added that, parallel to the adoption of the Strategy for Judicial and Legal Reforms, the Ministry of Justice will be consistent with implementation of the actions pre-determined under the "Consolidation of the Justice System in Armenia" Project and the Strategy.