Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը բացման խոսքով է հանդես եկել Արդարադատության ակադեմիայի օրենսդրության բարեփոխումների վերաբերյալ զեկույցի քննարկմանը:
Արփինե Սարգսյանը կարևորել է դատաիրավական բարեփոխումների շրջանակներում Արդարադատության ակադեմիայի բարեփոխման գաղափարը և ընդգծել, որ Կառավարության քաղաքականության համատեքստում կարևորվում է արդարադատության շղթայում ներգրավված սուբյեկտների կրթական գործընթացի կոնսոլիդացումը, ինչը թույլ կտա մեկ միասնական տրամաբանության մեջ ապահովել ոլորտային մասնագետների պատրաստումը և վերապատրաստումը՝ այդպիսով ընդլայնելով Արդարադատության ակադեմիայի շահառուների շրջանակը: Հետևապես, ըստ Սարգսյանի, պետք է ապահովվի շահագրգիռ բոլոր կառույցների պատշաճ ներկայացվածությունն Ակադեմիայի կառավարման խորհրդում։
Փոխնախարարի նշմամբ զեկույցը նախնական գնահատում է իրենից ներկայացնում, և հանդիպման արդյունքները թույլ կտան զարգացնել դրանում արտահայտված առաջարկները կամ վերափոխել դրանք, կամ էլ զետեղել նոր առաջարկներ՝ պատրաստակամություն հայտնելով շարունակել քննարկումները թե՛ փորձագիտական թիմի, թե՛ շահագրգիռ կառույցների հետ:
Փոխնախարար Սարգսյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանատան թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակին Արդարադատության նախարարության և Արդարադատության ակադեմիայի հետ ունեցած արդյունավետ համագործակցության համար և փաստել, որ այդ համագործակցության արդյունքներով է նաև, որ ներկայում դիտարկվում է Արդարադատության ակադեմիայում ինստիտուցիոնալ փոփոխությունների հնարավորության հարցը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել նաև ԹՊԻՀ գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Հաֆթվանին, Արդարադատության ակադեմիայի ռեկտոր Սերգեյ Առաքելյանը, Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը:
Հանդիպման շրջանակներում շահագրգիռ բոլոր կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ զեկույցի շուրջ ծավալվել է ակտիվ և բովանդակային քննարկում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել կրկին հավաքագրել բոլոր կարծիքները և դրանց հաշվառմամբ կատարելագործել ներկայացված հայեցակարգային մոտեցումները:
«Արդարադատության ակադեմիայի մասին օրենսդրության բարեփոխման ուղղությունների և դրանց շրջանակում հայեցակարգային առաջարկությունների վերաբերյալ» զեկույցը մշակվել է ԹՊԻՀ գրասենյակի բարձր հովանու ներքո՝ Իրավունքի զարգացման միջազգային կազմակերպության (IDLO) կատարմամբ:

Issue of possibility of institutional changes at Academy of Justice under consideration
Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan delivered an opening speech at the discussion of the report on reforms of the legislation on the Academy of Justice.
Arpine Sargsyan attached importance to the idea of reforming the Academy of Justice within the scope of judicial and legal reforms and highlighted that, in the context of the policy of the Government, importance is attached to consolidation of the educational process of entities involved in the chain of justice, which will allow to ensure preparation and training of sector-specific specialists within a unified logic, thus expanding the scope of beneficiaries of the Academy of Justice. Consequently, according to Sargsyan, proper representation of all interested institutions in the management board of the Academy should be ensured.
As the Deputy Minister noted, the report is a preliminary assessment, and the results of the meeting will allow to develop the proposals stated in the report or transform them, or to insert new proposals, expressing willingness to continue discussions with both the expert team and interested institutions.
In her speech, Deputy Minister Sargsyan expressed gratitude to the International Narcotics and Law Enforcement Affairs Office of the U.S. Embassy for the effective co-operation with the Ministry of Justice and the Academy of Justice, and stated that it is also based on the results of that co-operation that the possibility of institutional changes in the Academy of Justice is being considered.
Director of the INL Office Alexis Haftvani, Rector of the Academy of Justice Sergey Arakelyan and Chairperson of the Court of Cassation Lilit Tadevosyan also delivered their welcoming speeches.
Within the scope of the meeting, an active and substantive discussion was held with the participation of representatives of all the interested institutions. An agreement was reached to gather all the opinions again and improve the presented conceptual approaches by taking them into consideration.
The report on "The directions for reforms of the legislation on the Academy of Justice and the conceptual recommendations within the scope of the directions" has been developed under the high patronage of the INL Office, executed by the International Development Law Organization (IDLO).