Ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում անվտանգ և ապահով Սևանա լիճ ունենալու համար ներդրվելու է ջրային պարեկային ծառայություն. Արփինե Սարգսյան (տեսանյութ)
19/10/2022
Արդարադատության նախարարությունը Ոստիկանության հետ համատեղ մշակել է Սևանա լճում ջրային պարեկային ծառայության ներդրման հայեցակարգը և դրա իրականացման գործողությունների ծրագիրը։
Ծրագրի համաձայն՝ 2023 թվականի երկրորդ կիսամյակում Գեղարքունիքի Պարեկային ծառայության կազմում արդեն իսկ կգործի մասնագիտացված պարեկների թիմ, որը կկարողանա ջրային պարեկություն իրականացնել։
Ջրային պարեկությունն իրենից ներկայացնում է Սևանա լճի վրա և դրա առափնյա հատվածներում պարեկության իրականացում՝ ապահովելով Սևանա լճի, ինչպես նաև այնտեղ գտնվող անձանց անվտանգությունը։
Ջրային պարեկությունը լինելու է «դասական» պարեկի լրացուցիչ ֆունկցիան։ Այսինքն՝ մասնագիտացված պարեկների թիմում ընդգրկված պարեկները, ըստ անհրաժեշտության, իրականացնելու են ցամաքային հատվածում Գեղարքունիքի Պարեկային ծառայությանը վերապահված այլ գործառույթները։
Ջրային պարեկները կանցնեն հատուկ վերապատրաստում, որից հետո կկարողանան իրականացնել իրենց ծառայությունը Սևանա լճի տարածքում:
Ջրային պարեկային ծառայության մասին ավելի մանրամասն խոսել են Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը և Ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը։

In order to have a safe and secure Lake Sevan within the framework of the reforms of the police sector, a “water patrol” service will be introduced. Arpine Sargsyan (video)
19/10/2022
The Ministry of Justice, together with the Police, developed the concept of introducing a water patrol service in Lake Sevan and the action plan for its implementation.
According to the plan, in the second semester of 2023, the Gegharkunik Region Patrol Service will already have a team of specialized patrols that will be able to carry out water patrolling.
Water patrol means patrolling on Lake Sevan and its coastal areas, ensuring the safety of the lake itself, as well as the people in its vicinity.
Water patrol will be an additional function of "classic" patrolling. In other words, the patrols included in the specialized patrol team will, as necessary, perform other functions assigned to the Gegharkunik Region Patrol Service in the land sector.
Water patrols will undergo special training, after which they will be able to carry out their service in the area of Lake Sevan.
Deputy Minister of Justice Arpine Sargsyan and Deputy Chief of Police Ara Fidanyan spoke in more detail about the water patrol service.