ԱՄՆ Պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի (INL) Եվրոպայի և Ասիայի ծրագրերի տնօրեն Ջեյմս Ափլգեյթի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Գրիգոր Մինասյանին
07/11/2022
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանն ընդունել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի (INL) Եվրոպայի և Ասիայի ծրագրերի տնօրեն Ջեյմս Ափլգեյթի գլխավորած պատվիրակությանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ Պետքարտուղարության INL ծրագրի աջակցությամբ իրականացվող բարեփոխումները, հատուկ անդրադարձ է կատարվել ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում Պարեկային ծառայության ստեղծմանը և հանրապետությունում դրա ծավալների ընդլայնմանը, Պարեկային ծառայությունում կին պարեկների ներգրավման խթանմանը, Ներքին գործերի նախարարության ձևավորմանը, Ոստիկանական գվարդիայի ձևավորմանը։ Քննարկվել են նաև INL-ի այլ համագործակցություններ, ինչպիսիք են քրեական օրենսդրության բարեփոխումները և հակակոռուպցիոն ջանքերը:
Նշվել է, որ Ներքին գործերի նախարարության ձևավորմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթն արդեն իսկ ներկայացվել է Կառավարություն։
Կողմերը փաստել են երկկողմ համագործակցության նկատելի արդյունավետությունն ու գրանցված շոշափելի արդյունքները։
Ներկայացվել է նաև Կառավարության կողմից Պարեկային ծառայության օրինակով քրեակատարողական ծառայողների պատրաստման գործընթացի կազմակերպման գաղափարը, ինչը թույլ կտա նոր որակ հաղորդել համակարգի աշխատանքին։
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել արդյունավետ համագործակցությունն ու նախանշել համագործակցության նոր ուղիներ:

Program Director for Europe and Asia at the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the US Department of State (INL) James Applegate meets with Grigor Minasyan
07/11/2022
Acting Minister of Justice Grigor Minasyan received the delegation led by Program Director for Europe and Asia at the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs of the US Department of State (INL) James Applegate.
The reforms being carried out with the support of the INL programmes of the US Department of State were discussed, the establishment of the Patrol Service within the scope of police reforms and expansion of its volumes in the republic, the promotion of the enrolment of female patrol officers in the Patrol Service, the establishment of the Ministry of Internal Affairs and the establishment of the Police Guard were specifically touched upon during the meeting. Other collaborations with the INL were also considered, including the reforms in the criminal legislation and anti-corruption efforts.
It was mentioned that the legislative package for formation of the Ministry of Internal Affairs has already been submitted to the Government.
The parties stated the noticeable effectiveness of the bilateral co-operation and the tangible results that have been recorded.
The idea that the Government has organised the process of preparing penitentiary officers with the example of the Patrol Service, which will allow conveying new quality to the work of the system, was also presented.
At the end of the meeting, an agreement was reached to continue the effective co-operation and predetermine new paths for co-operation.