Արդարադատության նախարարությունը մեկնարկել է սնանկության գործով կառավարչի որակավորման ստուգումների առաջին փուլը
11/11/2022
Այսօր տեղի է ունեցել սնանկության գործով կառավարչի որակավորման ստուգումների առաջին փուլը, որին ներկա է գտնվել Արդարադատության նախարարի տեղակալ, սնանկության գործով կառավարչի որակավորման հանձնաժողովի նախագահ Արմենուհի Հարությունյանը:
Նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը բացման խոսքում ողջունել է որակավորման ստուգմանը մասնակցող անձանց և մաղթել հաջողություններ՝ քննական շրջանում:
Որակավորման ստուգումն անցկացվելու է երկու փուլով: Այսօր մեկնարկած առաջին փուլը ներառել է թեստային հարցերի և իրավիճակային խնդրի լուծումը, իսկ երկրորդ փուլը ներառելու է հարցազրույցը:
Առաջին փուլին մասնակցել է 43 կառավարչի թեկնածու:
Սնանկության գործով կառավարչի որակավորման ստուգման հետ կապված հարցերը կարգավորված են «Սնանկության մասին» օրենքով և Արդարադատության նախարարի 2020 թվականի մարտի 13-ի «Սնանկության գործով կառավարչի որակավորման հանձնաժողովի կազմավորման և գործունեության կարգը, որակավորման ստուգմանը մասնակցելու դիմումին ներկայացվող պահանջները, որակավորման ստուգմանը մասնակցելու համար պահանջվող փաստաթղթերի ցանկը, որակավորման ստուգման և որակավորում շնորհելու ընթացակարգը սահմանելու մասին» N 112-Ն հրամանով՝ 04.10.2022թ. կատարված փոփոխություններով:

Ministry of Justice launches first stage of qualification tests for bankruptcy administrators
The first stage of qualification tests for bankruptcy administrators was held today and attended by Deputy Minister of Justice, Chairperson of the Qualification Commission for Bankruptcy Administrators Armenuhi Harutyunyan.
In her opening speech, Deputy Minister Armenuhi Harutyunyan greeted the persons participating in the qualification test and wished them success in the examination period.
The qualification test will be conducted in two stages. Answering test questions and solving situational problems are included in the first stage, which was launched today, and there will be an interview in the second stage.
43 administrator candidates participated in the first stage.
The issues related to the qualification test for bankruptcy administrators are regulated by the Law "On bankruptcy" and Order of the Minister of Justice No 112-N of 13 March 2020 "On establishing the procedure for formation and activities of the Qualification Commission for Bankruptcy Administrators, the requirements for application to participate in the qualification test, the list of documents required for participation in the qualification test, and the procedure for testing qualifications and granting qualification", as amended on 4 October 2022.