Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանն այսօր Ազգային ժողովին է ներկայացրել «Հաշտարարության մասին» օրենքում, ինչպես նաև հարակից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ իրականացնելու վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխության փաթեթը, որը միտված է ՀՀ-ում հաշտարարության ինստիտուտի կայացմանը և զարգացմանը, ինչպես նաև դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթևացմանը:
Նախագծերի փաթեթով որոշ ընտանեկան գործերով առաջարկվում է ներդնել պարտադիր հաշտարարություն, նախատեսել առցանց հաշտարարության իրականացման հնարավորություն, սահմանել հաշտարարի թեկնածուի ընտրության և նշանակման էլեկտրոնային կարգ և հաշտարարների որակավորման գործընթացի կատարելագործմանն ուղղված իրավակարգավորումներ, հստակեցվում են հաշտարարների ինքնակարգավորվող կազմակերպության կառավարման մարմինները, վերջիններիս լիազորությունները, նախատեսվում են հաշտարարին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու առիթները, հիմքերը, կարգապահական վարույթի առանձնահատկությունները:
Նշենք, որ օրենսդրական փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ին: Մասնավորապես, հստակեցվել է պարտադիր հաշտարարության ենթակա ընտանեկան գործերի շրջանակը, հաշտարարի կողմից հաշտարարություն իրականացնելուց հրաժարվելու հնարավորությունը, անցումային դրույթներում նախատեսվել է կարգավորում, ըստ որի՝ պարտադիր հաշտարարության վերաբերյալ դրույթներն ուժի մեջ են մտնելու, երբ ընտանեկան գործերով հաշտարարություն իրականացնող հաշտարարների ցանկը համալրված կլինի 15 հաշտարարով, սակայն ոչ շուտ քան պաշտոնական հրապարակումից հետո մեկ տարի անց:

It is proposed to introduce mandatory conciliation and envisage an option for on-line reconciliation for certain family cases; the draft package has been submitted to the National Assembly in the second reading
15/11/2022
Today, Acting Minister of Justice Grigor Minasyan introduced the package of legislative amendment for making amendments and supplements to the Law “On conciliation” and related laws which are aimed at establishing the institution of conciliation in the Republic of Armenia, as well as reducing the workload of courts.
The package of drafts proposes to introduce mandatory conciliation and envisage an option for on-line conciliation in certain family cases, establish the electronic procedure for selection and appointment of a candidate for conciliator and the legal regulations for improvement of the process of qualification of conciliators, the management bodies of self-regulating organisations and their powers shall be specified, the occasions and grounds for subjecting a conciliator to disciplinary liability and the peculiarities of disciplinary proceedings shall be envisaged.
Let us mention that the legislative package was adopted in the first reading on 5 October 2022. In particular, the scope of family cases subject to mandatory conciliation was specified, the possibility for a conciliator to refuse to conduct conciliation, the transitional provisions provided for a regulation, according to which the provisions on mandatory conciliation would enter into force when 15 conciliators are added to the list of conciliators conducting conciliation in family cases, but not earlier than one year after the official publication.