Դատական, օրենսդիր և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներն առաջարկել և քննարկել են օրենսդրական տասնյակ լուծումներ՝ ուղղված դատավարության ընթացքի արագացմանն ու դատավորների բեռնաթափմանը
05/12/2022
Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանը՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախաձեռնությամբ, դեկտեմբերի 2-4-ը Դիլիջանում ներկա է գտնվել դատավորների երկրորդ մեծ աշխատաժողովին, որին այս անգամ մասնակցում էր սնանկության, վարչական, քաղաքացիական մասնագիտացմամբ դատարանների 150 դատավոր՝ բոլոր երեք ատյաններից, ինչպես նաև օրենսդիր ու գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ և դատական դեպարտամենտի տասնյակ պաշտոնյաներ:
Աշխատաժողովի մասնակիցները քննարկել և առաջարկել են օրենսդրական տասնյակ լուծումներ, որոնք կօգնեն առավել արդյունավետ դարձնել դատական գործընթացները, ինչն էլ իր հերթին կարագացնի դատավարության ընթացքը և կբեռնաթափի դատավորներին:
Դատավորներն անդրադարձել են նաև իրենց աշխատանքի արդարացի գնահատման համակարգի ներդրմանը, ինչպես նաև դրա հիման վրա՝ արդարացի առաջխաղացմանն ու վարձատրությանն առնչվող հարցերին:
Աշխատաժողովի մեծամասնությունը որոշել է յուրաքանչյուր տարի կազմակերպել դատավորների աշխատանքի գնահատում, որը կնպաստի արդարադատության որակի բարձրացմանը:
Քննարկումների արդյունքում առաջարկվել են նաև Առաջին ատյանի դատարանում գրավոր ընթացակարգերի ներդրման հնարավորության, վճարման կարգադրությունների և պարզեցված վարույթների բեռնաթափման վերաբերյալ օրենսդրական լուծումներ, ինչպես նաև դատական իշխանության աշխատանքներն առավել արդյունավետ դարձնելու մասին մի շարք այլ կարգավորումներ:
Աշխատաժողովի ներկաները պատրաստակամություն հայտնեցին համատեղ ջանքերով նպաստել օրենսդրական հրատապ լուծումներով դատարաններն ու դատական գործընթացները բեռնաթափելու առաջարկների կյանքի կոչմանը, ինչն էականորեն կնվազեցնի դատավորների գերծանրաբեռնվածությունը և կխթանի օրենքի և իրավունքի գերակայության վրա հիմնված դատական իշխանության զարգացմանն ու ամրապնդմանը:

Representatives of judicial, legislative and executive powers propose and discuss a dozen solutions aimed at expediting trial procedure and unburdening judges
05/12/2022
Acting Minister of Justice Grigor Minasyan attended the second big workshop of judges held on 2-4 December in Dilijan at the initiative of the Supreme Judicial Council. This time, 150 judges of the Bankruptcy, Administrative and Civil Courts — from all three instances, as well as representatives of the legislative and executive powers and a dozen officials of the Judicial Department participated in the workshop.
Participants of the workshop discussed and proposed a dozen legislative solutions that will help to make judicial processes more efficient which, in its turn, will help to expedite the trial procedure and unburden judges.
The judges also touched upon the introduction of fair evaluation of their performance, as well as — based on this — the issues of fair promotion and remuneration.
The majority of the participants of the workshop decided to organise performance evaluation of judges every year, which will help to improve the quality of justice.
As a result of the discussions, legislative solutions were proposed with regard to the possibility of introduction of written procedures in the first instance court, payment orders and the unburdening of simplified proceedings, as well as a number of other regulations for making the performance of the judicial power efficient.
The attendees of the workshop expressed willingness to make joint efforts in order to contribute to implementation of the proposals for unburdening of courts and judicial processes through urgent legislative solutions, which will essentially reduce the overload of judges and promote the development and strengthening of the judicial power hinged on rule of law.