Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության գործառույթների ավտոմատացման գործընթացը շարունակվում է: Արդեն իսկ 11 բանկի միջոցով վճարում կատարելիս գումարի ապաարգելադրումը տեղի կունենա 1 օրվա ընթացքում:
Նախկինում քաղաքացիները բռնագանձման ենթակա գումարը վճարելուց հետո ստիպված են եղել սպասել մինչև 7 օր` Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության կողմից իրենց գույքի և ֆինանսական միջոցների նկատմամբ սահմանված արգելանքը հանվելու համար:
Ավտոմատացման ծրագրին ավելացել են նաև 4 բանկեր, որոնք են՝ «Բիբլոս Բանկ Արմենիա» և «ՀԱՅԲԻԶՆԵՍԲԱՆԿ» ՓԲ ընկերությունները, «ՅՈՒՆԻԲԱՆԿ» և «ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերությունները: Հարկ է նշել, որ ՀԿԱԾ-ը նմանատիպ պիլոտային ծրագիր արդեն իսկ իրականացրել էր «ԱյԴի Բանկ»-ի, «Կոնվերս Բանկ»-ի, «Ամերիաբանկ»-ի, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի, «Էվոկաբանկի», «Արմսվիսբանկի» և «Մելլաթ բանկի» հետ:

11 banks join project — From now on, citizens won’t have to wait 7 days to unblock amount after paying the amount subject to levy
The process of automation of the functions of the Compulsory Enforcement Service is in progress. Unblocking of amounts will now take one day when making payment through 11 banks.
In the past, citizens had to wait up to 7 days for the Compulsory Enforcement Service to lift the attachment imposed on their properties and funds after paying the amount subject to levy.
Four more banks have also joined the automation project, including Byblos Bank Armenia CJSC and ARMBUSINESSBANK CJSC, as well as UNIBANK OJSC and ARARATBANK OJSC. It should be mentioned that the Compulsory Enforcement Service had already carried out a similar pilot project with IDBank, Converse Bank, Ameriabank, VTB BANK (ARMENIA) , Evocabank, ArmSwissBank and Mellat Bank.