24/7 ռեժիմով թարգմանչական ծառայություն` օտարազգի դատապարտյալների համար. հաղորդակցության խնդիրը լուծվել է
Տարիներ շարունակ անազատության մեջ պահվող և հայերենին չտիրապետող անձանց հետ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների շփումը եղել է համակարգային խնդիր այն պատճառով, որ վերջիններս չեն տիրապետել անհրաժեշտ լեզուների, և չեն իրականացվել թարգմանչական ծառայություններ, որոնք կօգնեն ապահովել արդյունավետ շփումն անազատության մեջ պահվող անձանց հետ: Շփման հնարավորությունը մեծացնելու նպատակով՝ փորձ է կատարվել ապահովել տվյալ լեզվին տիրապետող, անազատության մեջ գտնվող այլ անձանց կամ աշխատակիցների ներգրավումը: Արդյունքում՝ չի ապահովվել պատշաճ և պրոֆեսիոնալ մակարդակով հաղորդակցություն, տուժել են անազատության մեջ գտնվող անձինք, առավելագույնս չի ապահովվել նրանց հետ արդյունավետ շփումը, վերջիններս ավելի քիչ են ներգրավված եղել վերասոցիալականացման միջոցառումներին:
Կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին Հայաստանի Հանրապետության պետական միջոցների հաշվին թարգմանչի, սուրդոթարգմանչի ծառայություններ մատուցող անձի ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով այս տարի առաջին անգամ հայտարարվել է մրցույթ: Մրցույթի արդյունքում ճանաչվել է հաղթող մասնակից, ում հետ կնքվել է պայմանագիր: Պայմանագրի շրջանակներում իրականացվելու է առնվազն 32 լեզուների բանավոր և գրավոր թարգմանություն, այդ թվում նաև՝ սուրդոթարգմանություն, ընդ որում՝ կատարվելու են ոչ բարդ, միջին բարդության, միջին բարդության մասնագիտական, բարդ, բարդ մասնագիտական գրավոր և բանավոր թարգմանություններ 24 ժամ/7 օր աշխատանքային ռեժիմով (նաև հանգստյան և տոնական օրերին՝ առանց բացառության) Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության քրեակատարողական բոլոր հիմնարկներում:
Նախաձեռնության արդյունքում այսուհետ կլուծվի անազատության մեջ պահվող, հայերենին չտիրապետող անձանց և քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների միջև հաղորդակցության առկա բարդությունները, ինչպես նաև կստեղծվի առավել բարենպաստ միջավայր՝ անձանց իրավունքների իրացման և պարտականությունների պատշաճ կատարման համար։

24/7 translation service for foreign convicts - communication problem has been resolved
For years, contact between officers of penitentiary institutions and persons held in confinement and having no command of Armenian has been a systemic problem due to the fact that officers have not had command of the necessary languages, and there were no translation services that could help to ensure effective communication with persons held in confinement. To increase the possibility of communication, an attempt was made to ensure involvement of other persons held in confinement or employees having command of the particular language. As a result, communication at a proper and professional level was not ensured, it affected persons held in confinement, effective communication with them was not maximally ensured, and they were less involved in re-socialisation activities.
This year, for the first time, a tender has been announced for the purpose of acquiring the services of a translator and sign language interpreter for detained persons and convicts at the expense of the state funds of the Republic of Armenia. As a result of the tender, a successful bidder was declared, and a contract was concluded with the particular bidder. Within the scope of the contract, oral and written translation of at least 32 languages will be carried out, including sign language interpretation; moreover, non-complex, medium-complexity, medium-complexity professional, complicated, complicated professional written and oral translations will be carried out 24 hours a day, 7 days a week (also on weekends and holidays, without exception) throughout the territory of the Republic of Armenia, in all penitentiary institutions of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia.
As a result of the initiative, from now on, the existing complications of communication between persons who are held in confinement and do not have command of Armenian and the officers of a penitentiary institution will be resolved, and a more favourable environment will be created for persons to exercise their rights and perform their duties properly.