Այսուհետ թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի փորձաքննություններ կիրականացնի Արդարադատության նախարարության «Փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության որոշման համաձայն, «Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում կիրականացվեն նաև հետևյալ փորձաքննությունները՝
1. թանկարժեք մետաղների և թանկարժեք քարերի պետական գանձարան մուտքագրվող թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի և դրանցից պատրաստված իրերի փորձաքննություններ, որակական 2 գնահատման ապահովում և թանկարժեք մետաղների ստուգիչ տարրալուծումների կատարում, ինչպես նաև թանկարժեք քարերի անվանման որոշում և որակական գնահատման ապահովում, պետական մարմինների և դատարանների կողմից ընդունված որոշումների հիման վրա կատարվող՝ թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի ու դրանցից պատրաստված իրերի փորձաքննություններ,
2. գնահատման ապահովում և թանկարժեք մետաղների ստուգիչ տարրալուծումների կատարում, ինչպես նաև թանկարժեք քարերի անվանման որոշում և որակական գնահատման ապահովում, պետական մարմինների և դատարանների կողմից ընդունված որոշումների հիման վրա կատարվող՝ թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի ու դրանցից պատրաստված իրերի փորձաքննություններ,
3. գանձարան մուտքագրվող և ելքագրվող թանկարժեք մետաղների, թանկարժեք քարերի և դրանցից պատրաստված իրերի շուկայական գնահատում,
4. թանկարժեք մետաղներ և թանկարժեք քարեր պարունակող թանգարանային նմուշների ու արխիվային արժեքների փորձաքննություններ:

"Expertise Centre" SNCO of the Ministry of Justice to conduct expert examinations of precious metals and precious stones from now on
Pursuant to the decision of the Government of the Republic of Armenia, the following expert examinations will also be conducted by the "Expertise Centre of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia" SNCO: 1. expert examinations of precious metals, precious stones and items made from them which are deposited into the State Treasury of Precious Metals and Precious Stones, ensuring of 2 quality assessments and conduct of verification analyses of precious metals, as well as determination of the name of precious stones and ensuring of quality assessment, expert examinations of precious metals, precious stones and items made from them, based on the decisions adopted by state bodies and courts; 2. ensuring of assessment and conduct of verification analyses of precious metals, as well as determination of the name of precious stones and ensuring of quality assessment, expert examinations of precious metals, precious stones and items made from them based on the decisions adopted by state bodies and courts; 3. market assessment of precious metals, precious stones and items made from them which are deposited into or withdrawn from the Treasury; 4. expert examinations of museum specimens and archival values containing precious metals and precious stones.