Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի նախագահությամբ մեկնարկել են 2022թ.-ի սնանկության գործով կառավարիչների որակավորման ստուգման հանձնաժողովի աշխատանքները:
Առաջին փուլի 43 մասնակիցներից բողոքարկման արդյունքների հաշվառմամբ երկրորդ փուլին ներկայացել է 6 մասնակից:
Որակավորման ստուգման երկրորդ` հարցազրույցի փուլը կազմված էր երկու մասից՝
1) յուրաքանչյուր մասնակցի անձնական գործի և անցած մասնագիտական փորձի ուսումնասիրություն:
Մասնակիցն իրավունք ուներ պարզաբանումներ տալու իր անձնական գործում առկա տեղեկությունների վերաբերյալ: Որպես կառավարիչ արդյունավետ գործելու համար անհրաժեշտ այլ անձնական հմտություններն ու որակները գնահատելու նպատակով՝ հանձնաժողովի անդամները հարցեր են տվել մասնակիցներին.
2) կառավարչի գործունեությանը վերաբերող հիպոթետիկ իրավիճակի վերաբերյալ մասնակցի կողմից իրականացվող վերլուծություն և դիրքորոշման ներկայացում՝ վարքագծի կանոնների իմացությունը, որպես կառավարիչ գործելու համար կարևոր այլ անձնական հատկանիշները, կարճ ժամանակահատվածում հանպատրաստից կողմնորոշվելու, ինքնատիրապետման, վարվեցողության, հաղորդակցման հմտությունները, վերլուծական կարողությունները, հմտություններն ու որակները գնահատելու համար:
Նշված իրավիճակի ընտրությունը կատարվել է նախարարության կողմից նախապատրաստված հարցերը վիճակահանությամբ հավակնորդի կողմից ընտրելու միջոցով:
Բոլոր մասնակիցների հարցազրույցներից հետո հանձնաժողովի անդամները դռնփակ նիստում իրականացրել են հարցազրույցի արդյունքների ամփոփիչ քննարկում, որի արդյունքում հանձնաժողովը՝ առանձին-առանձին նշանակված գնահատականների միջինով որոշել է մասնակցի վերջնական գնահատականը:
Արդարադատության նախարարությունը շնորհավորում է 2022թ. սնանկության գործով կառավարչի որակավորման ստուգումը հաղթահարած բոլոր մասնակիցներին՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:
2022Թ. ՍՆԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ԳՈՐԾՈՎ ԿԱՌԱՎԱՐՉԻ ՈՐԱԿԱՎՈՐՄԱՆ ՍՏՈՒԳՈՒՄԸ ՀԱՂԹԱՀԱՐԱԾ ՄԱՍՆԱԿԻՑՆԵՐԻ ՑԱՆԿ
Անուն Ազգանուն - Իրավիճակային խնդրի լուծման միավորներ
1 Նորայր Ավագյան 19
2 Հասմիկ Զաքարյան 18.5
3 Էդմոնդ Խաչատրյան 16.4
4 Նարեկ Խաչիկյան 19
5 Նարեկ Սարգսյան 17.2
6 Շուշանիկ Վարդանյան 17.6
Հանձնաժողովի նախագահ Արմենուհի Հարությունյանն առաջարկել է Արդարադատության նախարարի պարտականությունները կատարող Գրիգոր Մինասյանին ցանկում նշված մասնակիցներին շնորհել սնանկության գործով կառավարչի որակավորում:

Number of bankruptcy administrators increased by six - Activities for qualification test for bankruptcy administrators summed up
The activities of the Commission on Qualification Test for Bankruptcy Administrators for the year 2022 have been launched under the chairmanship of Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan. Out of the 43 participants of the first stage, based on the results of appeals, 6 participants showed up for the second stage. The second stage of qualification test was the interview and consisted of two parts: (1) study of personal file and past professional experience of each participant (the participant was entitled to provide clarifications on the information contained in his or her personal file, and for the purpose of evaluating other personal skills and qualities required for effective work as an administrator, the members of the Commission asked the participants their questions); (2) analysis and presentation of a position by the participant with regard to a hypothetical situation related to the activities of a bankruptcy administrator in order to assess knowledge of the rules of conduct, other personal features, skills in handling the particular situation spontaneously within a short period of time, self-control, behaviour, communication skills, analytical abilities, skills and qualities important for functioning as an administrator. The specified situation was selected after the particular contender selected, through a drawing, the questions drafted by the Ministry of Justice. During a closed-door meeting following the interviews with all the participants, the members of the Commission held a final discussion on the results of the interview and, as a result, the Commission determined the final score of the participant based on the average of the scores assigned individually. The Ministry of Justice congratulates all participants who passed the test for qualification of bankruptcy administrators for the year 2022 and wishes them fruitful work. LIST OF THE PARTICIPANTS WHO PASSED THE QUALIFICATION TEST FOR THE YEAR 2022 Name Surname – Points for solving a situational problem
1 Norayr Avagyan 19
2 Hasmik Zakaryan 18.5
3 Edmond Khachatryan 16.4
4 Narek Khachikyan 19
5 Narek Sargsyan 17.2
6 Shushanik Vardanyan 17.6
Chairperson of the Commission Armenuhi Harutyunyan suggested that Acting Minister of Justice Grigor Minasyan grant the qualifications of bankruptcy administrators to the participants specified in the list.