Երևանում և Կապանում վկա և տուժող երեխաների մասնակցությամբ քննչական և այլ գործողությունները կպիլոտավորվեն «մեկ պատուհան» սկզբունքով. փոխնախարար Արփինե Սարգսյանի նախագահությամբ ամփոփվել են Անչափահասների արդարադատության խորհրդի այս տարվա գործունեության արդյունքները
20/12/2022
Արդարադատության նախարարի տեղակալ, Անչափահասների արդարադատության խորհրդի նախագահ Արփինե Սարգսյանը բացման խոսքով է հանդես եկել միջգերատեսչական խորհրդի նիստում՝ նշելով, որ խորհրդի ընթացիկ տարվա գործունության արդյունքում, ի թիվս այլնի, 2023 թվականի սկզբին Երևանում և Կապանում պիլոտավորվելու է Բարնահուսի մոդելը, որի շրջանակներում քրեական վարույթներով վկա և տուժող երեխաների համար կապահովվի արդարադատության մատչելիությունը վերջիններիս հետ, հատկապես սեռական բռնության դեպքերում հարցաքննությունը, բժշկական զննությունը և այլ աջակցություններ կիրականացվեն մեկ վայրում՝ «մեկ պատուհան» սկզբունքով:
Արփինե Սարգսյանը փաստել է, որ պիլոտավորումը լինելու է պետական մարմնի և հասարակական կազմակերպության հենքով՝ արտապատվիրակված լիազորությունների շրջանակներում, որը թույլ կտա գնահատել երկու մոդելի ծախսատարությունը և պրոյեկտել հանրապետության մյուս մարզերի վրա:
Սարգսյանն արձանագրել է նաև, որ միջազգային գործընկերների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն առ այն, որ 2023 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին իրականացվելու է հոգեբանների ևս մեկ խմբի որակավորում, որը թույլ կտա նրանց մասնակցել Քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի հիման վրա անչափահասների, անգործունակների և հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց հետ իրականացվող քննչական գործողություններին:
Նիստի շրջանակներում ծավալվել է ակտիվ քննարկում անչափահասների հանցավորության կանխարգելման, Հանրապետական թիվ 1 հատուկ կրթահամալիրում (Վարդաշեն) իրականացվելիք աշխատանքների շուրջ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ առաջին թեմայով փորձագիտական խմբի կողմից մշակվելու է օրենսդրական առաջարկների փաթեթ, իսկ երկրորդ թեմայով նախանշվելու են հարցի լուծման ուղիները:
Խորհրդի նախագահ Արփինե Սարգսյանն ամփոփել է հաջորդ տարում խորհրդի գործունեության կարևոր ուղղությունները:
Նիստի շրջանակներում բացման խոսքով են հանդես եկել նաև Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Անչափահասների արդարադատության ծրագրի համակարգող Վիկտորյա Օհանյանը:

Investigative and other actions with participation of children who are witnesses and victims to be piloted under “one-stop shop” principle in Yerevan and Kapan cities — Results of activities of Council for Juvenile Justice for this year summed up under chairmanship of Deputy Minister Arpine Sargsyan
20/12/2022
Deputy Minister of Justice, Chairperson of the Council for Juvenile Justice
Arpine Sargsyan delivered opening remarks at the session of the inter-agency council, noting that, as a result of the activities in the current year, inter alia, the Barnahus model will be piloted in Yerevan and Kapan cities in the beginning of 2023; within the scope of the Barnahus model, access to justice will be ensured for children who are witnesses and victims in criminal proceedings, and interrogation, medical examination and other assistance, especially in cases of sexual violence, will be carried out in one place, that is to say, under the “one-stop shop” principle.
Arpine Sargsyan stated that the piloting will be on the basis of a state body and a
non-governmental organisation, within the scope of outsourced powers, which will enable to assess the cost-effectiveness of the two models and project them on other marzes of the Republic.
Sargsyan also recorded that an agreement has been reached with international partners according to which the qualification of another group of psychologists will be held in January-February 2023, enabling them to participate in the investigative actions that are carried out with juveniles, persons with no active legal capacity or persons with mental health problems, based on the new Criminal Procedure Code.
Within the scope of the session, an active discussion was held on prevention of juvenile delinquency and the activities to be carried out at Republican Special Educational Complex No 1 (Vardashen). An agreement has been reached according to which the package of legislative proposals regarding the first topic will be developed by a group of experts, whereas the directions for providing solutions to the issues will be predetermined in regard to the second topic.
Chairperson of the Council Arpine Sargsyan summed up the important directions of the activities of the Council for the next year.
Deputy Chairperson of the Investigative Committee Arsen Ayvazyan and Co-ordinator of the Juvenile Justice Programme of UNICEF Armenia Victoria Ohanyan also delivered opening remarks within the scope of the session.