Կբարձրացվի դատական համակարգի նկատմամբ հանրային վստահությունը. Հայ-շվեդական համագործակցության ծրագիր
Արդարադատության նախարարության միջազգային իրավական համագործակցության վարչության պետ Անահիտ Աբրահամյանը մասնակցել է Շվեդիայի կառավարության կողմից ֆինանսավորվող «Հայաստանի դատավորների կարողությունների զարգացում` դատական համակարգի նկատմամբ նոր ակնկալիքներին համապատասխանելու և հանրային վստահությունն ամրապնդելու նպատակով» ծրագրի ղեկավար հանձնաժողովի նիստին և Հայաստանի դատական համակարգում էթիկայի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու բարեվարքության վերաբերյալ սեմինարին:
Անահիտ Աբրահամյանը ներկայացրել է ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարությունը՝ դատական թափանցիկության ամրապնդման և արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված գործողությունները:
Աբրահամյանը նշել է, որ Արդարադատության նախարարությունը բարձր է գնահատում հայ-շվեդական համագործակցությունը դատական և իրավական համակարգերի կատարելագործման գործընթացում: Վերջինիս խոսքով՝ այս ծրագիրն առանցքային նշանակություն ունի գերատեսչության համար, քանի որ նպատակ ունի բարձրացնելու հանրային վստահությունը, դատավորների շրջանում էթիկայի, հակակոռուպցիոն հարցերի շուրջ գիտելիքների ամրապնդումն ու խորացումը, լրատվամիջոցների հետ արդյունավետ հաղորդակցության հմտությունների զարգացումն ու դատավորների վարկանիշին առնչվող հարցերը:
Աբրահամյանն անդրադարձել է նաև «Հայաստանի դատավորների կարողությունների զարգացում` դատական համակարգի նկատմամբ նոր ակնկալիքներին համապատասխանելու և հանրային վստահությունն ամրապնդելու նպատակով» ծրագրի շրջանակում կատարված առանձնակի նշանակության հետազոտական տվյալների արդյունքներին, որտեղ խորապես ուսումնասիրված է դատական համակարգի անկախության մակարդակը, անկախության վրա ազդող արտաքին ճնշումները, լրատվամիջոցների և հասարակության հետ հարաբերությունները, գենդերային հիմքով տարբերակված մոտեցումները և մի շարք այլ հարցեր:
Անահիտ Աբրայամյանն ընդգծել է, որ վերոնշյալ ծրագրում առկա դրույթներն ամբողջապես համապատասխանում են Արդարադատության նախարարության կողմից որդեգրած քաղաքականությանը, ինչպես նաև ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026թթ. ռազմավարության նպատակներին և ուղղություններին:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներ Վիգեն Քոչարյանը և Դավիթ Խաչատուրյանը, Սվիա Վերքաննիչ դատարանի դատավոր, Շվեդիայի ազգային դատարանների ադմինիստրացիայի Միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Յոնաս Հոգստրոմը, Ավագ դատավոր, ծրագրի համակարգող, Շվեդիայի ազգային դատարանների ադմինիստրացիայի ներկայացուցիչ Բյորն Լինդենը, Հայաստանի և Շվեդիայի դատարանների այլ ներկայացուցիչներ:

Public confidence in judicial system to be increased — Armenian-Swiss co-operation plan
Head of the Department of International Legal Cooperation of the Ministry of Justice Anahit Abrahamyan participated in the meeting of the Steering Committee of the Project "For expanding capacities of judges of Armenia to meet the new expectations on the judiciary and raising public trust in the judiciary” funded by the Swedish Government and the seminar ''On ethics, fight against corruption and integrity in the judicial system of Armenia''.
Anahit Abrahamyan presented the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms of the Republic of Armenia — the actions targeted at the strengthening of judicial transparency and increase of effectiveness.
Abrahamyan stated that the Ministry of Justice highly appreciates the Armenian-Swedish co-operation in the process of improving the judicial and legal systems. According to her, this Project is of key significance for the government agency, as it aims to build public confidence, strengthen and deepen knowledge about ethics, anti-corruption issues in respect of judges, enhance effective communication skills with the media and issues related to the ranking of judges.
Abrahamyan also touched upon the results of data of the special research conducted within the scope of the Project "For expanding capacities of judges of Armenia to meet the new expectations on the judiciary and raising public trust in the judiciary”, based on which the level of independence of the judicial system, the external pressures affecting independence, the relations with media and society, differentiated and gender-based approaches and a number of other issues are explored in-depth.
Anahit Abrahamyan emphasised that the existing provisions of the above-mentioned Project fully comply with the policy adopted by the Ministry of Justice, as well as with the objectives and directions of the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms of the Republic of Armenia.
Members of the Supreme Judicial Council Vigen Kocharyan and Davit Khachaturyan, Judge of the Svea Court of Appeal; Head of Unit for International Relations of the Swedish National Courts Administration Jonas Högström; Senior Judge, Project Coordinator, representative of the Swedish National Courts Administration Björn Linden and other representatives of the courts of Armenia and Sweden were also attending the event.