Կայացել է էլեկտրոնային հաշտարարության առցանց հարթակի մշակման բաց մրցույթը: Մրցույթի նպատակն է ավտոմատացնել օրենքով սահմանված հաշտարարության գործառույթները՝ տրամադրելով թափանցիկ և առցանց հարթակ գործընթացի բոլոր դերակատարների համար, ինչը բխում է նաև Դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թթ. ռազմավարությունից:
Համակարգից օգտվելու են Արդարադատության նախարարության և դատական համակարգի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև քաղաքացիները և հաշտարարները: Յուրաքանչյուր դերակատար ունենալու է օրենքով իր համար նախատեսված գործառույթները՝ ընթացակարգն առավել սահուն և արագ կազմակերպելու համար:
Վերոնշյալն ապահովելու նպատակով Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել էր Էլեկտրոնային հաշտարարության տեղեկատվական համակարգի ծրագրային ապահովման մշակման խորհրդատվական ծառայությունների ձեռքբերման մրցույթ:
Գրանցվել է մասնակցության աննախադեպ ցուցանիշ. մրցույթին մասնակցել է ՏՏ ոլորտում մասնագիտացած 11 կազմակերպություն:

Competition for electronic mediation platform held
The open competition for development of an on-line electronic mediation platform has been held. The objective of the competition is to automate the functions of mediation prescribed by law, by providing a transparent and on-line platform for all role-players in the process, which also arises from the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms.
Representatives of the Ministry of Justice and the judicial system, as well as citizens and mediators will benefit from the system. Every role-player will have the functions provided for him or her by law in order to organise the procedure more smoothly and quickly.
To ensure the aforementioned, the Ministry of Justice had announced a competition for acquisition of advisory services for development of software of the information system for electronic mediation.
An unprecedented indicator of participation was recorded — 11 organisations specialising in the IT sector participated in the competition.