Կայացել է «E-penitentiary» էլեկտրոնային առցանց հարթակի արդիականացման մրցույթը
Կայացել է Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի՝ 2019-2023 թվականների ռազմավարությամբ և դրա իրականացման՝ 2019-2023 թվականների միջոցառումների ծրագրով Քրեակատարողական ծառայությունում ներդրված «E-penitentiary» էլեկտրոնային առցանց հարթակի արդիականացումն իրականացնելու նպատակով հայտարարված բաց մրցույթը:
Մրցույթի նպատակն է որպես խորհրդատու ներգրավվող ՏՏ բիզնես վերլուծաբանի կողմից իրականացնել Քրեակատարողական ծառայությունում ներդրված «E-penitentiary» էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ծրագրային ապահովումը, թարմացնել բիզնես պրոցեսները և ամբողջությամբ կրճատել փաստաթղթաշրջանառությունը:
Վերոնշյալն ապահովելու նպատակով Արդարադատության նախարարությունը հայտարարել էր Արդարադատության նախարարության կարիքների համար բիզնես վերլուծության խորհրդատվական ծառայությունների ձեռքբերման մրցույթ:

Competition for upgrading the "E-penitentiary" on-line electronic platform held
The open competition announced for upgrading the "E-penitentiary" on-line electronic platform — introduced by the Penitentiary Service under the 2019-2023 Strategy on Penitentiary Service and Probation Service of the Republic of Armenia and the 2019-2023 Action Plan for implementation of the Strategy — has been held.
The objective of the competition is to have an IT business analyst, who is involved as a consultant, to ensure the software support of the "E-penitentiary" electronic management system introduced by the Penitentiary Service, update the business processes and fully reduce document circulation.
To ensure the aforementioned, the Ministry of Justice had announced a competition for acquisition of advisory services for business analysis for the needs of the Ministry of Justice.
Out of the registered participants, "Harmony" Foundation offered the lowest price and was declared the winner.