Եվս 28 հոգեբան՝ վերապատրասում անցնելուց և որակավորում ստանալուց հետո, կմասնակցի անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին
25/01/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը մասնակցել և բացման խոսքով է հանդես եկել նախարարության կողմից հայտարարված՝ անչափահասի, անգործունակի կամ հոգեկան առողջության խնդիր ունեցող անձի մասնակցությամբ քննչական գործողություններին ներգրավվող, որակավորման ստուգմանը մասնակցելու ցանկություն ունեցող հոգեբանների դասընթացին:
Փոխնախարար Բալյանը հոգեբաններին մաղթել է հաջողություն՝ վստահեցնելով, որ Հայաստանի լավագույն հոգեբաններն ընտրված են վերապատրաստումն անցկացնելու համար:
Բալյանն ընդգծել է, որ երկարատև աշխատանքի արդյունքում՝ իրենց ջանքերը լինելու են արդյունավետ:
Նախարարության կողմից հայտարարված ընդունելությանը դիմել է 37 հոգեբան, սակայն քննության անցողիկ շեմը հաղթահարել է 28 դիմորդ:
Քննությունը հաղթահարած հոգեբաններն անցնելու են վերապատրաստում:
Դասընթացները կազմակերպվել են Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության «Իրավական կրթության և վերականգնողական ծրագրերի իրականացման կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության և միջազգային գործընկերներ՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) և ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հետ համագործակցությամբ՝ Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում։

Another 28 psychologists to participate in investigative actions with participation of juveniles, persons with no active legal capacity or with mental health problems after undergoing training and receiving qualification
25/01/2023
Deputy Minister of Justice Levon Balyan participated in and delivered opening remarks at the training course — for psychologists involved in investigative actions with participation of juveniles, persons with no active legal capacity or persons with mental health problem, and with the desire to participate in the qualification test — announced by the Ministry of Justice.
Deputy Minister Balyan wished the psychologists success and assured that the best psychologists of Armenia are selected to hold the training course.
Balyan emphasised that their efforts will be effective after long and hard work.
There were 37 psychologists who applied for admission announced by the Ministry, but 28 applicants crossed the passing threshold of the examination.
The psychologists having passed the examination will undergo training.
The training courses were organised by the "Legal Education and Rehabilitation Programmes Implementation Centre" State Non-Commercial Organisation of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia and in co-operation with international partners, including the United Nations Population Fund (UNFP) and the United Nations Children's Fund (UNICEF), within the scope of the "Accountable Institutions and Human Rights Protection in Armenia" project being implemented with funding from the European Union.