Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված կառուցակարգերի սահմանման նպատակով Ազգային ժողովի կողմից դեռևս 2020 թվականի ապրիլի 16-ին ընդունվել էր «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքը և հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ իրականացնելու մասին օրենքները:
Օրենքը կարգավորում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է ուսումնասիրություն սկսելու հիմքերը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթ հարուցելու և ուսումնասիրություն իրականացնելու իրավասու մարմինների շրջանակը, ինչպես նաև կարգավորում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հետ կապված այլ հարաբերություններ:
Գույքը համարվում է ապօրինի ծագում ունեցող, եթե չի հիմնավորվում օրինական եկամուտներով՝ անկախ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի ուժի մեջ մտնելուց առաջ կամ հետո ձեռք բերված լինելու հանգամանքից:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործընթացն իրականացվում է քաղաքացիադատավարական ընթացակարգերով:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի գործարկման նպատակով 2020 թվականի սեպտեմբերի 3-ին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության կազմում ստեղծվել է պատասխանատու ստորաբաժանում՝ Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչությունում 2022 թվականին ստացվել է ընդհանուր 75 նյութ՝ 84 անձի հնարավոր ապօրինի ծագում ունեցող գույքի պատկանելիության վերաբերյալ, որոնց առնչությամբ կայացվել է ուսումնասիրություն սկսելու մասին 77 որոշում, իսկ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված տվյալներով նախաձեռնվել է 2 ուսումնասիրություն։
Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ Հակակոռուպցիոն դատարանում 2023 թվականի հունվարի դրությամբ վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ 26-րդ հայցադիմումը:
Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության մասնագիտական բարձր պատրաստավածությունն ապահովելու նպատակով նշված վարչության դատախազները պարբերաբար անցնում են վերապատրաստումներ՝ ինչպես տեղի այնպես էլ միջազգային փորձագետների կողմից:

As of January 2023, the 26th statement of claim on civil forfeiture of property of illegal origin is accepted for proceedings at the Anti-Corruption Court. What is done in the framework of anti-corruption reforms?
14/02/2023
For the purpose of establishing mechanisms aimed at civil forfeiture of property of illegal origin, yet on 16 April 2020, the National Assembly adopted the Law "On civil forfeiture of property of illegal origin" and the laws on making amendments and supplements to related laws.
The Law regulates the relations pertaining to proceedings for civil forfeiture of property of illegal origin, defines the grounds for starting examination, the scope of bodies authorised for initiating proceedings for civil forfeiture of property of illegal origin and conducting an examination, as well as regulates other relations pertaining to civil forfeiture of property of illegal origin.
The property is considered of illegal origin, if it is not substantiated by legal revenues, irrespective of the circumstance whether it has been obtained before or after the Law "On civil forfeiture of property of illegal origin" entered into force.
The process of civil forfeiture of property of illegal origin is implemented under civil-procedural proceedings.
For the purposes of launching the institute of civil forfeiture of property of illegal origin, on 3 September 2020, a subdivision in-charge — the Department for cases of civil forfeiture of property of illegal origin — was established under the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia..
In 2022, totally 75 materials regarding the ownership of property of possible illegal origin by 84 persons were received at the Department for civil forfeiture of property of illegal origin of the General Prosecutor's Office and 77 decisions were made on starting examination with regard to them, and 2 examinations were initiated based on the data obtained in the framework of proceeding on civil forfeiture of property of illegal origin.
At the same time, it should be noted that as of January 2023, the 26th statement of claim on civil forfeiture of property of illegal origin was accepted for proceedings at the Anti-Corruption Court.
In order to ensure high level of professional preparedness of the Department for cases of civil forfeiture of property of illegal origin, the prosecutors of the mentioned Department regularly undergo trainings organised both by local and international experts.