2023 թվականի հունվարի 1-ից մինչ այսօր իրական շահառուի հայտարարագիր է ներկայացրել շուրջ 7500 իրավաբանական անձ
16/02/2023
Եվս մեկ անգամ տեղեկացնում ենք, որ բոլոր իրավաբանական անձինք (անկախ կազմակերպաիրավական տեսակից) պարտավոր են Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալություն ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր։
Նշված պարտավորության կատարման ժամկետը լրանում է 2023 թվականի մարտի 1-ին։
Իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից օրենքով սահմանված ժամկետում իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ չներկայացնելը` համաձայն Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի 169.29 հոդվածի, առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն։
Տեղեկացնում ենք, որ նախորդ տարիներին հայտարարագիր ներկայացրած անձինք ևս մինչև փետրվարի 20-ը պարտավոր են ներկայացնել տեղեկատվություն՝ նախորդ հայտարարագրում նշված տեղեկությունների արդիականության մասին կամ պետք է ներկայացնեն փոփոխված հայտարարագիր։
Համապատասխան տեղեկությունները սահմանված ժամկետում չներկայացնելը ևս առաջացնում է վարչական պատասխանատվություն։

From 1 January 2023 until today about 7500 legal entities submit declarations on beneficial owners
We hereby inform once again that all legal entities (irrespective of the legal and organisational nature) are obliged to submit to the Agency for State Register of Legal Entities a declaration on beneficial owners.
The term for fulfilment of the mentioned obligation expires on 1 March 2023. Failure to submit information on beneficial owners by a person having the obligation to submit a declaration within the period prescribed by the law entails administrative liability according to Article 169.29 of the Code on Administrative Offences.
We inform that the persons having submitted declarations in previous years are also obliged to submit information by February 20 on the up-to-dateness of the information provided in the previous declaration, or they must submit an amended declaration.
Failure to present the corresponding information within the prescribed term also entails administrative liability.