Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը և քրեական օրենսդրության, քրեակատարողական և պրոբացիայի քաղաքականության մշակման վարչության պետ Գարիկ Աբելյանն ընդունել են Եվրոպական Միության պատվիրակության ներկայացուցչին:
Հանդիպմանը կարևորվել է քրեական, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի բարեփոխումների զարգացման հետագա դինամիկան, ինչպես նաև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել վերոնշյալ ոլորտներում աջակցություն ցուցաբերելու, փորձագետներ ներգրավելու և ուսումնասիրություններ կատարելու վերաբերյալ:
Էլեկտրոնային արդարադատության ստեղծման գործընթացում արդյունավետության բարձրացման նպատակով՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ճանաչողական այց իրականացնել եվրոպական երկրներ:
Քննարկումների արդյունքում մատնանշվել են հետագա համագործակցության հստակ ուղղությունները և համապատասխան փաստաթղթում դրանք արտացոլելու նպատակահարմարությունը:

Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan attaches importance to the development of reforms in criminal justice sector at the meeting with the EU delegation representative in Armenia
Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan and Head of the Department of Criminal Legislation, Penitentiary and Probation Policy Development Garik Abelyan received the representative of the European Union Delegation.
At the meeting, further dynamics on developing reforms on criminal, penitentiary and probation sector was emphasised, as well as an arrangement was reached on providing support in the above-mentioned sectors, involving experts and conducting studies.
For the purpose of enhancing productivity in the process of establishing electronic justice, an arrangement was reached on conducting study visit to European countries.
As a result of the discussions, clear directions on further collaboration and the expediency of reflecting them in the corresponding document were outlined.