Լևոն Բալյանն անդրադարձել է հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում ԵԽ աջակցությանը և կարևորել՝ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ ԵԽ-ի հետ շարունակական ու արդյունավետ համագործակցությունը
16/02/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը ելույթով է հանդես եկել «Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրի» պաշտոնական մեկնարկին:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է 2019-2022 թվականների ԵԽ-ի հետ համատեղ իրականացված Ծրագրի շրջանակներում ունեցած ձեռքբերումներն ու հաջողությունները:
Լևոն Բալյանի նշմամբ՝ Ծրագրի շրջանակում Քրեական օրենսդրության, պրոբացիայի և քրեակատարողական ոլորտների զարգացման ուղղությամբ իրականացվել են մի շարք քայլեր, այդ թվում՝ իրականացվել են բուժանձնակազմի վերապատրաստումներ, մշակվել է համապատասխան գործիքակազմ՝ հոգեկան առողջության, ինքնավնասման հակում ունեցող անձանց հոգեկան առողջության և զննության ուղղությամբ:
Աշխատանքներ են տարվել «e-probation» համակարգի ձևավորման ուղղությամբ, հիմնվել է պրոբացիայի շահառուների մասնագիտական վերապատրաստման կենտրոնը:
Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության զարգացման ուղղությամբ ԵԽ աջակցությամբ իրականացվել են մի շարք վերապատրաստումներ, մասնավորապես՝ ՀՀ դատարանների որոշումների ու վճիռների կատարման, ուշ կատարման կամ չկատարմանն առնչվող խնդիրների վերաբերյալ:
Վենետիկի հանձնաժողովը տրամադրել է փորձագիտական կարծիք «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում, ԲԴԽ որոշումների բողոքարկման մեխանիզմ նախատեսող օրենսդրական փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ:
Նախարարի տեղակալն ընդգծել է առանձին ոլորտներում արդյունավետ համագործակցության կարևորությունը՝ շեշտը դնելով նաև պատժի անհատական պլանավորման, Հայաստանում պրոբացիայի դերի բարձրացման և Պրոբացիայի ծառայության կարողությունների զարգացման, վերասոցիալականացման ծրագրերի մշակման և նոր օրենսգրքերի կիրառման մշտադիտարկման վրա:
Լևոն Բալյանն անդրադարձել է նաև հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ տարվող աշխատանքներում ԵԽ աջակցությանը և կարևորել՝ արդարադատության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ ԵԽ-ի հետ շարունակական ու արդյունավետ համագործակցությունը:

Levon Balyan addresses the CoE support in the activities towards the anti-corruption policy and emphasises the continuous and effective collaboration with the CoE aimed at reforms in justice sector
Deputy Minister of Justice Levon Balyan delivered a speech at the official launch of the "Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026".
The Deputy Minister presented the achievements and the progress within the framework of the Project implemented jointly with the CoE in 2019-2022.
As stated by Levon Balyan, within the framework of the Project, a number of steps were implemented aimed at the development of criminal legislation, probation and penitentiary sectors: among them, trainings for healthcare providers were carried out; a corresponding toolkit was developed with regard to mental health, and mental health and examination of people inclined to self-injury. Activities aimed at the development of "e-probation" system were carried out; the professional training centre of probation beneficiaries was established. With the CoE support, a number of trainings on developing the compulsory enforcement service, particularly, on issues related to enforcement, late enforcement or non-enforcement of decisions and judgments of the courts of the Republic of Armenia, were carried out.
The Venice Commission provided an expert opinion on the draft legislative amendments envisaging an appeal mechanism for SJC decisions in the Constitutional Law “Judicial Code of the Republic of Armenia”.
The Deputy Minister underlined the importance of effective collaboration in specific sectors putting emphasis also on the personal planning of punishment, enhancement of the role of probation in Armenia and development of capacities of the Probation Service, elaboration of re-socialisation programmes and monitoring of application of the new codes. Levon Balyan addressed also the CoE support in the activities carried out on anti-corruption policy and emphasised the continual and effective collaboration with the EU aimed at reforms in the justice sector.