Ամփոփվել են «Դատական բարեփոխումների իրականացում» ծրագրի արդյունքները
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանի, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտի, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Սիլիա Կասմանի համանախագահությամբ կայացել է «Դատական բարեփոխումների իրականացում» ծրագրի փակման համաժողովը և ղեկավար հանձնաժողովի ընդլայնված նիստը:
Ծրագիրն իրականացվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման 2019-2022թթ. ծրագրային ձևաչափի շրջանակներում՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ:
Արմենուհի Հարությունյանն իր ելույթում նշել է, որ միջոցառման ձևաչափը բացառիկ է իր նշանակությամբ և հագեցվածությամբ, քանի որ ներկայացվել են երկու հատկանշական՝ «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» և «Աջակցություն քրեական արդարադատության բարեփոխումներին և եվրոպական չափանիշների կիրառման ներդաշնակեցումը Հայաստանում» ծրագրերը:
Նախարարի տեղակալն իր ելույթում շեշտել է, որ վերոնշյալ ծրագրի շրջանակում կատարվել են մի շարք բարեփոխումներ Հայաստանում դատական իշխանության անկախության, իրավական ընթացակարգերի արդյունավետության ու արդարադատության մատչելիության տեսանկյունից: Այս համատեքստում տրամադրվել է իրավական աջակցություն արդարադատության, դատական համակարգի և կարգապահական կառուցակարգերի ոլորտների՝ սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդող գործընթացներին, ինչպես նաև համապատասխանեցվել է հաշտարարության և արբիտրաժի կիրառումը Հայաստանում Եվրոպայի խորհրդի հանձնարարականներին և չափորոշիչներին:
«Աջակցություն քրեական արդարադատության բարեփոխումներին և եվրոպական չափանիշների կիրառման ներդաշնակեցումը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում աջակցություն է ցուցաբերվել քրեական արդարադատության ոլորտի բարեփոխումներին՝ տրամադրելով օրենսդրական, մեթոդաբանական և կարողությունների զարգացմանը միտված օժանդակություն։
Արդարադատության նախարարի տեղակալը շեշտել է, որ Ծրագրի նպատակն էր ստեղծել ընդհանուր հարթակ, որպեսզի պետական մարմինների, դատական իշխանության մարմինների ներկայացուցիչները, ոլորտի առանցքային մասնագետներն ու փորձագետները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հնարավորություն ունենան քննարկել ոչ միայն արդեն իսկ իրականացված ծրագրերը, այլև նախանշել այն ուղղությունները, որոնցով ապագայում պետք է ընթանա Հայաստանի և Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությունը:
Արմենուհի Հարությունյանը բարձր է գնահատել առկա համագործակցության մակարդակը և վերահաստատել է Նախարարության պատրաստակամությունը՝ առավելագույն արդյունքներին հասնելու համար:

Results of the Project "Implementation of judicial reforms" are summarised
Under the co-chairmanship of Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan, Head of the Council of Europe Office in Yerevan Martina Schmidt and Deputy Head of Co-operation Department of the European Union Delegation to Armenia Silia Casman, the closing conference of the Project "Implementation of judicial reforms" and the extended sitting of the Steering Commission were held.
The Project was implemented within the framework of the EU/Council of Europe Partnership for Good Governance (2019-2022) project format with the support of the Council of Europe.
In her speech, Armenuhi Harutyunyan stated that the format of the event is exclusive in its significance and richness since two remarkable projects, i.e. "Support to the judicial reform — enhancing the independence and professionalism of the judiciary in Armenia" and "Supporting the criminal justice reform and harmonising the application of the European standards in Armenia" were presented.
In her speech, the Deputy Minister stated that a number of reforms have been carried out within the framework of the above-mentioned project from the perspective of independence of the judiciary in Armenia, the effectiveness of legal procedures and the accessibility of justice. In this context, legal assistance has been provided to the processes following the constitutional reforms of the sectors of justice, judicial system and disciplinary mechanisms, as well as the application of mediation and arbitration in Armenia was brought in line with the recommendations and standards of the Council of Europe.
Within the framework of the Project "Supporting the criminal justice reform and harmonising the application of the European standards in Armenia", assistance was rendered for the reforms in the criminal justice sector by providing legislative, methodological and capacity-building assistance.
The Deputy Minister of Justice stressed that the Project was aimed at creating a common platform so that the representatives of state and judiciary bodies, the key specialists and experts of the sector, representatives of the civil society had the opportunity to discuss not only the already implemented projects, but also outline the directions through which the collaboration between Armenia and the Council of Europe should progress.
Armenuhi Harutyunyan highly appreciated the level of existing collaboration and reaffirmed the readiness of the Ministry to achieve maximum results.