ՄԱԿ–ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC) հերթական հեռահար ճեպազրույցին մասնակցել է նաև «Հայաստանի Հանրապետության փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ–ը
23/02/2023
Փետրվարի 22–ին տեղի է ունեցել ՄԱԿ–ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC)` Միջազգային համագործակցային վարժանքներ (ICE) ծրագրի շրջանակներում հեռահար ձևաչափով ճեպազրույց, որին մասնակցել են «Հայաստանի Հանրապետության փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի Կենսաբանական և թմրամիջոցների քրեագիտական բաժնի փորձագետները։
Ճեպազրույցի ընթացքում քննարկվել են 2022 թվականին կատարված աշխատանքներն ու ստացված վերլուծությունները, ինչպես նաև դրանցից բխող հիմնահարցերն ու այն կարևոր ուղղությունները, որոնց շնորհիվ առաջիկայում՝ 2023 թվականին ծրագրի միջոցով հնարավոր կլինի բարձրացնել համագործակցության արդյունավետությունը։
Քննարկման ընթացքում մասնակիցներին ներկայացվել են թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի վարժանքի ժամանակ հետազոտվող նյութերի ցանկում թարմացումներն ու ավելացումները։
Ճեպազրույցին մասնակցել են աշխարհի շուրջ 70 լաբորատորիաների ներկայացուցիչներ։
Քննարկման արդյունքում մատնանշվել են խնդիրների արդյունավետ լուծման և հետագա համագործակցության հստակ ուղղություններ։
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականից Կենտրոնն ակտիվորեն համագործակցում է ՄԱԿ–ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC) հետ:

"Expertise Centre of the Republic of Armenia" SNCO also participates in the regular distance briefing of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC)
On 22 February, a briefing in distance format took place within the framework of the Programme “International collaborative exercises” (ICE) of the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), which was attended by experts of the Department for Biological and Narcotic Forensic Examinations of the "Expertise Centre of the Republic of Armenia" SNCO. The activities carried out in 2022 and the analysis obtained, as well as the issues deriving therefrom and the important directions that would enable enhancing the collaboration effectiveness through the project in 2023 were discussed at the briefing. At the discussion, updates and additions to the list of materials investigated during the exercise on drugs and psychotropic substances were presented to the participants. Representatives of about 70 laboratories from around the world participated in the briefing. As a result of the discussion, clear directions for efficient settlement of issues and further collaboration were outlined. It should be reminded that since 2023, the Centre has been actively collaborating with the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC).