Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը մասնակցել է «Հանցագործությունների կանխարգելման պրակտիկայի և բարեփոխումների վերաբերյալ եվրոպական ու տարածաշրջանային միտումները և հնարավորությունները Հայաստանի համար» թեմայով համաժողովին:
Արա Մկրտչյանը ներկայացրել է հանցավորության կանխարգելման օրենսդրության և օրենսդրական բարեփոխումների հնարավոր ծրագրերը՝ կարևորելով համակարգային մոտեցումը, ինչպես օրենսդրական, այնպես էլ սոցիալական, տնտեսական, կազմակերպական և այլ համալիր միջոցառումների շրջանակում:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է նաև հանցագործությունների կանխման համատեքստում նախարարության արդեն իսկ ձեռնարկած քայլերը՝ քրեական օրենսդրության բարելավման, քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
Արա Մկրտչյանն իր ելույթն ամփոփել է՝ ընդգծելով հանցագործությունների կանխման տեսանկյունից առկա միջազգային միտումներն ուսումնասիրելու, դրանք ՀՀ-ում իմպլեմենտացնելու, գործնականում առկա բացերը վեր հանելու և ըստ այդմ՝ հստակ ճանապարհային քարտեզ ունենալու կարևորությունը:

Ara Mkrtchyan presents the programmes on legislation of crime prevention and legislative reforms
Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan participated in the conference on "European and regional trends in crime prevention practices and reforms and opportunities for Armenia".
Ara Mkrtchyan presented the possible programmes on legislation on crime prevention and legislative reforms, emphasising the systematic approach within the framework of legislative and social, economic, organisational and other overarching measures.
The Deputy Minister also presented the steps already taken by the Ministry in the context of crime prevention for the improvement of legislation, implementation of reforms in penitentiary and probation sectors.
Ara Mkrtchyan concluded his speech by highlighting the importance to study the available international trends from the perspective of crime prevention, to implement them in the Republic of Armenia, to identify the gaps existing in practice and thus, to have a clear roadmap.