Արդարադատության նախարարությունում քննարկվել են ապաստան հայցողների, փախստականների իրավունքների ապահովման վերաբերյալ մի շարք հարցեր
23/02/2023
Արդարադատության նախարարության միջազգային իրավական համագործակցության վարչության պետ Անահիտ Աբրահամյանը և «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Դադունցն ընդունել են ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի անդամներին։
Նրանց կազմում են եղել ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի հայաստանյան գրասենյակի ծրագրերի բաժնի ղեկավար Էլեն Հովհաննիսյանը, փախստականների պաշտպանության հարցերով ավագ պատասխանատու Մարինե Անտոնյանը, արտաքին հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Արամազդ Ղալամքարյանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են ապաստան հայցողների, փախստականների իրավական պաշտպանության մեխանիզմներին վերաբերող հարցերը։
Անդրադարձ է կատարվել Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ռազմավարությունից բխող 2023-2025 թվականների գործողությունների ծրագրին, որի շրջանակում նախատեսվում է հատուկ ուշադրության արժանացնել փախստականներին վերաբերող հարցերը։
Քննարկման ընթացքում նախանշվել է համագործակցության տեսլականը, պայամանավորվածություն է ձեռք բերվել համատեղ աշխատել իրավական փոխօգնության ոլորտում, ինչպես նաև Արդարադատության ակադեմիայի և ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի հետ իրականացնել ուսումնական ծրագրեր և դասընթացներ։
ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի մտահոգության ներքո են գտնվում ապաստան հայցողների, փախստականների, Արցախից տեղահանված, փախստականի իրավիճակում գտնվող անձինք, ինչպես նաև ՀՀ սահմանամերձ համայնքներից ներքին տեղահանվածները, Սիրիայից տեղահանվածները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք։

A number of questions on ensuring the rights of asylum seekers, refugees are discussed at the Ministry of Justice
Head of the Department for International Legal Co-operation of the Ministry of Justice Anahit Abrahamyan and Director of the "Centre for Legislation Development and Legal Research" Foundation Tigran Dadunts received the members of the Armenian Office of the United Nations High Commissioner for Refugees.
The following persons were among them: Elen Hovhannisyan, Head of the Programmes Division of the United Nations High Commissioner for Refugees, Marine Antonyan, Senior Specialist on Issues of Refugee Protection, Aramazd Ghalamkaryan, Head of International Relations Department.
Issues on mechanisms for legal protection of asylum seekers, refugees were discussed at the meeting.
The 2023-2025 Action Plan deriving from the National Strategy on Human Rights Protection was addressed, and it is envisaged to pay special attention to the issues of refugees within its framework.
During the discussion, the vision on collaboration was outlined, an agreement was reached to work jointly in the sector of mutual legal assistance, as well as to implement educational programmes and trainings together with the Academy of Justice and the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees.
The Office of the United Nations High Commissioner for Refugees is concerned with the issues of asylum seekers, refugees, persons displaced from Artsakh, those in refugee status, as well as the persons internally displaced from the borderline communities of the Republic of Armenia, the persons displaced from Syria and stateless persons.