Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանը կարևորել է ԵԽ-ի հետ համագործակցությունը՝ հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումների իրականացման գործընթացներում
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արա Մկրտչյանն ընդունել է Եվրոպայի Խորհրդի ներկայացուցիչներին:
Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵԽ 2019-2022թթ Գործողությունների ծրագրով իրականացված «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում», «Աջակցություն Հայաստանում պրոբացիայի ծառայության զրագացմանը» ծրագրերը:
Նախարարի տեղակալը կարևորել է ՀՀ դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությամբ և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի շրջանակում ԵԽ-ի աջակցությունը՝ անհրաժեշտ շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ քննարկումներ կազմակերպելու, ինչպես նաև օրենսդրական նախագծերի փաթեթի մշակման աշխատանքներին օժանդակելու համար:
Կարևորվել է նաև ԵԽ աջակցությունը` նախարարության կողմից մշակված նախագծերի վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքների տրամադրման կապակցությամբ:
Ակնկալվում է ԵԽ-ի հետ շարունակել համագործակցությունը հակակոռուպցիոն ոլորտի բարեփոխումների իրականացման, հակակոռուպցիոն մարմինների կարողությունների զարգացման, օրենսդրության կատարելագործման, հակակոռուպցիոն նոր ռազմավարության մշակման և դրանից բխող միջոցառումների իրականացման ուղղություններով:

Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan attaches importance to the collaboration with the CoE in the processes of implementing reforms in the anti-corruption sector
Deputy Minister of Justice Ara Mkrtchyan received the representatives of the Council of Europe.
The parties discussed the projects “Strengthening healthcare and human rights protection in prisons in Armenia”, “Support the Scaling-Up of the Probation Service in Armenia”, implemented under the Council of Europe Action Plan for Armenia 2019-2022.
The Deputy Minister attached importance to the support of the CoE provided within the framework of the 2022-2026 Strategy for Judicial and Legal Reforms of the Republic of Armenia and the Action Plan deriving therefrom for organising discussions with participation of the interested parties, as well as for assisting the works on elaboration of legislative draft packages.
The CoE support in terms of providing opinions by the Venice Commission on projects developed by the Ministry was also emphasised.
It is envisaged to continue the collaboration with the CoE with regard to implementation of reforms in the anti-corruption sector, capacity building of anti-corruption bodies, and improvement of legislation, development of a new anti-corruption strategy and implementation of measures deriving therefrom.