Տեղի է ունեցել հակակոռուպցիոն ռազմավարության մշակման աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը. Նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը քննարկել է ռազմավարության հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ տեսլականը
06/03/2023
Տեղի է ունեցել Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2023-2026 թվականների միջոցառումների ծրագիրը մշակելու նպատակով ստեղծված աշխատանքային խմբի անդրանիկ նիստը:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ, աշխատանքային խմբի ղեկավար Կարեն Կարապետյանը բացման խոսքում շնորհակալություն է հայտնել պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ աշխատանքային խմբում ընդգրկվելու համար:
Նիստի ընթացքում արդարադատության նախարարի տեղակալը հակիրճ անդրադարձել է մինչ այս ռազմավարության մշակման ուղղությամբ նախաձեռնված և իրականացված աշխատանքներին, աշխատանքային խմբի քնարկմանն է ներկայացրել ռազմավարության հիմնական ուղղությունների վերաբերյալ տեսլականը, ինչպես նաև առաջարկել է աշխատանքների իրականացման ժամանակացույցը։
Հանդիպման ընթացքում հնչեցվել են տարբեր առաջարկներ ռազմավարության մշակման մեթոդաբանության, հիմնական ուղղությունների, կարիքների հավաքագրման ձևաչափերի և աշխատանքի կազմակերպման հետագա քայլերի վերաբերյալ։
Նախատեսվում է հնարավորինս սեղմ ժամկետում իրականացնել կարիքների գույքագրումն ու ձեռնամուխ լինել ռազմավարության և դրա իրականացման միջոցառումների նախագծի մշակմանը։ Նախագծի նախնական տարբերակն ակնկալվում է ունենալ ապրիլին՝ աշխատանքային խմբում քննարկելու նպատակով։
Աշխատանքային խումբը, որը ձևավորվել է փետրվարի 11-ին տեղի ունեցած Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստում հնչած՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականի համաձայն, բաղկացած է պետական մարմինների և հասարակական կազմակերպությունների 34 ներկայացուցիչներից:

The inaugural session of the anti-corruption strategy working group took place. Deputy Minister Karen Karapetyan discussed the vision of the main directions of the strategy
06/03/2023
The inaugural session of the working group created to develop the Anti-corruption Strategy and its Action plan for 2023-2026 has taken place.
Deputy Minister of Justice, head of the working group, Karen Karapetyan, in his opening speech, thanked the representatives of state authorities and non-governmental organizations for being included in the working group.
During the session, the Deputy Minister of Justice briefly referred to the works initiated and implemented in the direction of the development of this strategy, he presented the vision of the main directions of the strategy to the discussion of the working group, and also proposed the schedule for the implementation of the works.
During the meeting, various proposals were made regarding strategy development methodology, main directions, needs collection formats and further steps of work organization.
It is planned to carry out a needs assessment as soon as possible and start developing the project of the strategy and measures for its implementation.
The working group, which was formed in accordance with Prime Minister Nikol Pashinyan's decree issued at the meeting of the Anti-Corruption Policy Council held on February 11, consists of 34 representatives of state agencies and non-governmental organizations.