Աբովյան ՔԿՀ-ն բարեկարգելու համար իրականացվել են 50,090,659 դրամի աշխատանքներ, 2023թ․-ին նախատեսվում է իրականացնել ևս 308,694,720 դրամի շինարարական աշխատանքներ
17/03/2023
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանն Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում անդրադարձել է նաև «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում իրականացված բարեփոխումներին:
Նախարարը, մասնավորապես նշել է, որ 2022 թվականին «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ կահավորված հոգեթերապևտիկ սենյակի բացում: Սենյակի հարդարումն իրականացվել է թերապևտիկ աշխատանքին համապատասխան հատուկ լուծումներով՝ հագեցած ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային թերապիա անցկացնելու հնարավորությամբ:
Հոգեթերապևտիկ սենյակի կահավորմանը զուգահեռ՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ իրականացվել են քրեակատարողական հիմնարկների հոգեբանների մասնագիտական վերապատրաստումներ՝ թերապևտիկ աշխատանքի հմտություններն զարգացնելու նպատակով:
Նախարարը նշել է, որ 2022-2023 թվականների ընթացքում ԱՆ «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկում իրականացվել են կանանց, անչափահասների, դպրոցի, ակումբի և մեկուսարանի ներքին ջրամատակարարման և ջրահեռացման ցանցերի, սանհանգույցների և բաղնիքների վերանորոգման շինարարական աշխատանքներ:
Ընդհանուր առմամբ, վերանորոգվել է 42 կետ սանհանգույց, 7 կետ բաղնիք, լվացքատուն, խոհանոց, ճաշասրահ, սենյակ՝ մինչև 3 տարեկան երեխա ունեցող կալանավորված անձի համար։
Բժշկական օգնության և սպասարկման համար նախատեսված բաժնում իրականացվել են վերանորոգման և հարդարման աշխատանքներ:
Գրիգոր Մինասյանն ընդգծել է, որ արդեն իսկ իրականացվել է նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմում, մասնավորապես.
• 220 գծմ. երկարությամբ նոր պարսպի և 4 դիտաշտարակի վերանորոգման շինարարական աշխատանքների համար,
• վարչական, կանանց, անչափահասների, դպրոցի, ակումբի մասնաշենքերի և թվով 4 կացարանների վերանորոգման և հարդարման, ինչպես նաև նշված մասնաշենքերի տանիքների մոտ 700 գծմ. երկարությամբ ջրհորդանների վերանորոգման շինարարական աշխատանքների համար։
2022թ․-ին, ընդհանուր առմամբ, շենքային պայմանների բարելավման համար Աբովյան ՔԿՀ-ում իրականացվել են 50,090,659 դրամի աշխատանքներ, 2023թ․-ին նախատեսվում է իրականացնել 308,694,720 դրամի շինարարական աշխատանքներ:

50,090,659 drams worth of works were carried out to improve the Abovyan Penitentiary Facility, another 308,694,720 drams worth of construction works are planned in 2023
17/03/2023
Minister of Justice Grigor Minasyan referred to the reforms carried out in the "Abovyan" penitentiary during the session of the Standing Committee on Human Rights Protection and Public Affairs of the National Assembly.
In particular, the Minister noted that in 2022, a psychotherapeutic room equipped with the support of the Council of Europe was opened in the "Abovyan" penitentiary. The furnishing of the room was carried out with special solutions in accordance with the therapeutic work, equipped with the possibility of conducting both individual and group therapy.
Along with the furnishing of the psychotherapeutic room, with the support of the Council of Europe, professional trainings of psychologists of penitentiary institutions were carried out in order to develop the skills of therapeutic work.
The Minister noted that during the years 2022-2023, construction works were carried out to repair internal water supply and drainage networks, toilets and bathrooms for women, minors, school, club and isolation cell in the "Abovyan" penitentiary institution of the Ministry of Justice.
In total, 42 toilets, 7 bathrooms, laundry room, kitchen, dining hall, room for a detainee with a child under the age of three were renovated.
Renovation and finishing works have been carried out in the unit for medical care and maintenance.
Grigor Minasyan emphasized that the preparation of construction planning budget documents has already been carried out, in particular.
- for the construction works of the new fence with a length of 220 linear meters and the repair of 4 watchtowers,
- for the repair and decoration of the administrative, women's, minors, school, club buildings and 4 dorms, as well as for the construction works of repairing the gutters with a length of about 700 linear meters on the roofs the said buildings.
In 2022, in general, 50,090,659 drams worth of works were carried out in the Abovyan Penitentiary for the improvement of building conditions. In 2023, it is planned to carry out construction works worth 308,694,720 drams.