Արդարադատության նախարարության, գործադիր, դատական իշխանության, Բարձրագույն դատական խորհրդի, հասարակական կազմակերպությունների մի շարք ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել միջոցառում, որի նպատակն էր քննարկել «Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի փաթեթը մշակվել է Արդրադատության նախարարության «Օրենսդրության զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի կողմից: Նախագիծը բխում է Հայաստանի Հանրապետության դատական և իրավական բարեփոխումների 2022-2026 թվականների ռազմավարությամբ «Քաղաքացիական և քաղաքացիական դատավարության օրենսդրության բարեփոխում» վերնագրված ռազմավարական նպատակից, որի շրջանակներում կարևորվել է քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի կիրառման արդյունքում գույքագրված խնդիրների հիման վրա փոփոխություններ նախատեսող նորմատիվ իրավական ակտերի փաթեթի մշակումը:
Նախագծի ընդունմամբ կստեղծվեն լրացուցիչ նախադրյալներ քաղաքացիական դատավարությունում մրցակցության, դատավարական խնայողության և գործի՝ ողջամիտ ժամկետում քննության սկզբունքների իրացման, ինչպես նաև գործերի քննության արդյունավետության բարձրացման համար:
Քննարկումը կազմակերպվել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախաձեռնությամբ և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ։

Additional tools will be created to process court cases within a reasonable time frame
An event was held with the participation of the Ministry of Justice, other agencies of the executive branch of government, the Supreme Judicial Council, and a number of representatives of non-governmental organizations, the purpose of which was to discuss the draft law "On Amendments and Supplements to the Code of Civil Procedure".
The draft was developed by the "Center for Legislation Development" Foundation of the Ministry of Justice. The project derives from the strategic goal of the 2022-2026 strategy of judicial and legal reforms of the Republic of Armenia entitled "Reform of Civil and Civil Procedure Legislation", within which the development of a set of normative legal acts providing for amendments based on the problems identified as a result of the application of the Civil Procedure Code was emphasized.
Adoption of the draft will create additional prerequisites for competition in civil proceedings, procedural economy and realization of the principles of investigation within a reasonable period of time, as well as increasing the efficiency of examination of cases.
The discussion was organized at the initiative of the Supreme Judicial Council and with the support of the Council of Europe's "Support to the implementation of the judicial reform in Armenia" program.