Նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը՝ Եվրոպայի խորհրդի «Աջակցություն Հայաստանում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների արդյունավետ կատարմանը» ծրագրի մեկնարկի միջոցառմանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին մշտապես աջակցություն ցուցաբերելու կարևորությունը:
Լևոն Բալյանն ընդգծելով համագործակցության արդյունքները՝ հատկապես կարևորել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով կայացված վճիռների կատարմանը նվիրված նախորդ ծրագրի արդյունավետությունը, նշելով, որ մեկնարկող ծրագիրն ընդգրկելու է առավել լայն ոլորտներ:
Կարևորելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների դերը Հայաստանի իրավական համակարգում՝ նախարարի տեղակալն արձանագրել է, որ չնայած արդեն իսկ ձեռնարկված քայլերին՝ դեռևս առկա են որոշ խնդիրներ դրանց արդյունավետ կատարումն ապահովելու առումով:
Լևոն Բալյանը նշել է, որ մեկնարկող փուլում ակնկալվում է շարունակել արդեն իսկ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը, այդ թվում՝ նախարարության մասով շեշտը դնելով կատարողական վարույթների վերաբերյալ օրենսդրության բարելավման, կատարողական վարույթների իրականացման ժամկետների կրճատման, հարկադիր կատարողների կարողությունների զարգացման և այլ հարցերի վրա:
Ամփոփելով խոսքը, նախարարի տեղակալը վերահաստատել է Արդարադատության նախարարության պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու ինչպես Եվրոպայի խորհրդի մեր գործընկերների, այնպես էլ ծրագրի շահառուների հետ՝ ՄԻԵԴ վճիռների կատարման արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ:

The Council of Europe will continue to support justice sector reforms: A new project is being launched
28/04/2023
Deputy Minister Levon Balyan emphasized the importance of always supporting the reforms carried out in the field of justice by the Government of the Republic of Armenia at the launch event of the Council of Europe's "Support to the effective execution of the judgments of the European Court of Human Rights in Armenia".
Levon Balyan, emphasizing the results of cooperation, particularly emphasized the effectiveness of the previous program dedicated to the execution of judgments made under Article 6 of the European Convention on Human Rights, noting that the starting program will cover wider areas.
Emphasizing the role of the judgments of the European Court of Human Rights in the legal system of Armenia, the Deputy Minister noted that despite the steps already taken, there are still some issues in terms of ensuring their effective implementation.
Levon Balyan noted that at the starting stage, it is expected to continue the effective cooperation that has already been formed, including the Ministry's emphasis on improving the legislation on enforcement proceedings, shortening the terms of implementation of enforcement proceedings, developing the capabilities of enforcement officers and other issues.
Summarizing the speech, the Deputy Minister reaffirmed the readiness of the Ministry of Justice to cooperate both with our partners of the Council of Europe and with the beneficiaries of the project in order to increase the effectiveness of the execution of the judgments of the ECHR.