Հանրային կառավարման բարեփոխումների շրջանակում Արդարադատության նախարարության կազմում գործող առողջապահական կազմակերպությունը փոխանցվեց ոլորտը համակարգող Առողջապահության նախարարությանը
Կառավարության որոշմամբ՝ «Քրեակատարողական բժշկություն կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կառավարումն այսուհետ կիրականացնի ՀՀ առողջապահության նախարարությունը՝ նպաստելով բանտային առողջապահության ամբողջական ինտեգրմանն ազգային առողջապահական համակարգ:
Այս որոշումը պայմանավորված է նաև հանրային կառավարման բարեփոխումների օրակարգով, մասնավորապես՝ պետական կառավարման մարմինների ֆունկցիոնալ և ինստիտուցիոնալ վերանայման և վերակազմակերպման աշխատանքների արդյունքով:
Արդարադատության նախարարությունը մշակել էր նախագիծ, որով առաջարկվում էր կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին տրամադրվող բժշկական օգնությունն և սպասարկումը վերապահել մասնագիտացված կառույցին՝ Առողջապահության նախարարությանը: Ներկայումս ՊՈԱԿ-ի կողմից տրամադրվող բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում հասանելի է 24/7 ռեժիմով: ՊՈԱԿ-ի բոլոր ստորաբաժանումները հագեցած են առնվազն մեկ ընդհանուր պրակտիկայի բժիշկներով, բոլոր ստորաբաժանումներում կա ատամնաբույժ:
Արդարադատության նախարարության, «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և Առողջապահության նախարարության սերտ համագործակցության արդյունքում էապես փոխվել է ազատազրկված անձանց մասնագիտական բժշկական օգնություն ցուցաբերելու որակը: ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցները՝ համաձայն նախապես մշակված ժամանակացույցի, անցնում են անհրաժեշտ վերապատրաստումներ հանրապետության լավագույն ուսումնական բազաներում:
Նշված համագործակցության արդյունքում բարելավվել է բժշկական ծառայությունների մատուցման որակը, էականորեն կրճատվել է բժշկական օգնության մատուցման ժամանակահատվածը, այդ թվում՝ պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական սպասարկման ուղեգրերով: Նախկինում այն կատարվում էր 1-2 ամսում, իսկ այժմ այդ ժամանակահատվածը կրճատվել է և կազմակերպվում է 1 օրում:
«Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի անձնակազմը հետևողականորեն շարունակում է աշխատանքները մասնագիտական հագեցվածությունը բարձրացնելու և անհրաժեշտ տեխնիկական հագեցվածությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Within the framework of public administration reforms, the health organisation functioning under the Ministry of Justice is transferred to the Ministry of Healthcare co-ordinating the field
Upon the decision of the Government, from now on, the "Penitentiary Medical Center" SNCO will be managed by the Ministry of Healthcare of the Republic of Armenia, contributing to the full integration of prison healthcare into the national healthcare system.
This decision is also conditioned by the reforms agenda of public administration, in particular, by the result of the functional and institutional review and reorganisation activities of state administration bodies.
The Ministry of Justice has developed a draft, which proposed to reserve the medical aid and service provided to detained persons and convicts to the specialised body — the Ministry of Healthcare. Currently, the medical aid and service provided by the SNCO is available 24/7 in all penitentiary institutions. All sub-divisions of the SNCO are equipped with at least one general practitioner; there is a dentist in all sub-divisions.
As a result of close co-operation between the Ministry of Justice, "Penitentiary Medical Center" SNCO and the Ministry of Healthcare, the quality of professional medical care for persons deprived of liberty has been changed significantly. The employees of the SNCO undergo necessary trainings in the best educational bases of the Republic according to the pre-arranged schedule.
As a result of the mentioned co-operation, the quality of medical services has improved, the period of medical care has been reduced significantly, including with free medical care referrals guaranteed by the State. Previously it was done in 1-2 months, but currently,  this period has been reduced and it is organised in 1 day.
The staff of the "Penitentiary Medical Center" SNCO consistently continues the works aimed at increasing the professional level and ensuring the necessary technical equipment.