Միջազգային հարթակում ներկայացվել են ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ուղղությամբ վերջին ամիսների ընթացքում ձեռնարկված գործուն քայլերը
12/05/2023
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը Ֆրանսիայի Հանրապետությունում մասնակցել է ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ինստիտուցիոնալ մակարդակի խթանմանը նվիրված քննարկմանը, HUDOC հարթակի հայերեն տարբերակի շնորհանդեսին և Լիխտենշտեյնի դեսպան Դոմինիկ Վանգերի հետ հանդիպմանը՝ հաշվի առնելով առաջիկայում ԵԽ նախարարների կոմիտեի ղեկավարությունը Լիխտենշտեյնի կողմից ստանձնելու հանգամանքը:
Նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Արդարադատության նախարարության իրավասությանն առնչվող ձեռքբերումները, մասնավորապես՝ անդրադարձել ՀՀ քրեական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի ընդունմանը, նոր քրեական և քրեադատավարական օրենսգրքերում երեխայակենտրոն կարգավորումների ներդնմանը, ՀՀ արդարադատության ակադեմիայի միջոցով իրականացված դատավորների, քննիչների, դատախազների, դատավորների թեկնածուների ցուցակում գտնվող անձանց կյանքի իրավունքի, ընտանեկան բռնության և կանանց նկատմամբ բռնության, խոշտանգումների, անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, գործի արդարացի քննության իրավունքի և իրավահավասարության, խտրականության արգելքի թեմաներով վերապատրաստումներին և այլն:
Միջազգային հարթակում Արմենուհի Հարությունյանը ներկայացրել է նաև դատապարտյալների սոցիալական և իրավական ծառայություններից օգտվելու իրավունքի արդյունավետ իրականացման մեխանիզմները, ինչպես նաև ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ուղղությամբ վերջին ամիսների ընթացքում ձեռնարկված գործուն քայլերը:

Active steps taken during recent months towards the implementation of the ECtHR judgments presented on the international platform
12/05/2023
Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan participated in the discussion dedicated to the promotion of the institutional level of implementation of ECtHR judgments in the Republic of France, at the presentation of the Armenian version of the HUDOC platform and at the meeting with the Ambassador of Lichtenstein Domenik Wanger taking into account the fact that in the near future the leadership of the Committee of Ministers of the Council of Europe would be taken over by Liechtenstein.
The Deputy Minister presented the achievements related to the jurisdiction of the Ministry of Justice, in particular, addressed the adoption of the Criminal and Criminal Procedure Codes of the Republic of Armenia, the introduction of child-oriented regulations in the new Criminal and Criminal Procedure Codes, the trainings carried out through the Academy of Justice of the Republic of Armenia on the topics related to the right to life of judges, investigators, prosecutors, persons on the list of candidates for judges, domestic violence and violence against women, torture, inhuman or degrading treatment, the right to fair trial and legal equality, prohibition of discrimination, etc.
On the international platform, Armenuhi Harutyunyan also presented the effective mechanisms of exercise of the right of convicts to enjoy social and legal services, as well as the active steps taken during the recent months towards the implementation of the ECtHR judgments.