Նախարար Գրիգոր Մինասյանը մասնակցել է Պետերբուրգյան 11-րդ միջազգային իրավաբանական ֆորումին
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը ելույթով է հանդես եկել Պետերբուրգյան 11-րդ միջազգային իրավաբանական ֆորումի շրջանակներում մասնակից արդարադատության նախարարների բաց հանդիպումը։
Գրիգոր Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարար Կոնստանտին Չույչենկոյին՝ Պետերբուրգյան 11-րդ միջազգային իրավաբանական ֆորումը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար, ինչպես նաև ընդգծել՝ Ֆորումի և արդարադատության նախարարների հանդիպման ընթացքում պետությունների արդարադատության ոլորտի գերատեսչությունների միջև երկկողմ ու բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը:
Նախարարն ընդգծել է Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում տեղի ունեցող բարեփոխումների կարևորությունը և նշել, որ 2022 թվականից գործարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարանը, ներկայացրել է դատարանի գործունեության տեսլականը, առաքելությունը, ինչպես նաև իրավասության շրջանակը:
Գրիգոր Մինասյանը հայտնել է, որ 2024 թվականի հունվարի 1-ից գործելու է նաև առանձնացված Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը։
Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ոլորտի բարեփոխումների համատեսքստում նախարարը նշել է, որ ՀՀ-ն գործուն քայլեր է ձեռնարկել դատական ակտերի հարկադիր կատարման ոլորտում ամբողջական ավտոմատացված համակարգի ներդրման ուղղությամբ և այս համատեքստում ընդգծել, որ ներկայումս հարկադիր կատարման ծառայությունում փաստաթղթաշրջանառության գործընթացներն իրականացվում են էլեկտրոնային եղանակով։
Գրիգոր Մինասյանն անդրադարձ է կատարել նաև Հայաստանում պրոբացիայի ինստիտուտի բարեփոխումներին և ներկայացրել է էլեկտրոնային պրոբացիայի (e-probation) կառավարման հարթակի առանձնահատկությունները, որի նպատակն է փաստաթղթաշրջանառության կրճատումը, Պրոբացիայի ծառայության թափանցիկ և հաշվետու գործելաոճի ապահովումը և այլն:
Պետերբուրգյան 11-րդ միջազգային իրավական ֆորումը կրում է «Ինքնիշխանությունը իրավունքում» խորագիրը և միջոցառմանը մասնակցել են շուրջ 46 երկրների նախարարներ:

Minister Grigor Minasyan participates in the 11th St. Petersburg International Legal Forum
Minister of Justice Grigor Minasyan delivered a speech at the open meeting of Ministers of Justice participating at the 11th St. Petersburg International Legal Forum. Grigor Minasyan expressed gratitude to the Minister of Justice of the Russian Federation Konstantin Chuychenko for organising the 11th St. Petersburg International Legal Forum at a high level, and emphasised the importance of strengthening bilateral and multilateral co-operation between the agencies of states in the field of justice during the Forum and the meeting of Ministers of Justice.
The Minister emphasised the importance of reforms taking place in the field of fight against corruption in Armenia and noted that the Anti-Corruption Court has been operating since 2022; he presented the vision of the activities, the mission, as well as the scope of competence of the Court. Grigor Minasyan stated that a separated Anti-Corruption Court of Appeal would start operating from 1 January 2024.
In the context of reforms in the field of compulsory enforcement of judicial acts, the Minister noted that the Republic of Armenia had taken active steps towards the introduction of a completely automated system in the field of compulsory enforcement of judicial acts and underlined within this context that currently the document circulation process in the Compulsory Enforcement Service was carried out electronically.
Grigor Minasyan also made reference to the reforms of the probation institute in Armenia and presented the peculiarities of the electronic probation (e-probation) management platform, the aim of which is to reduce the document circulation, to ensure transparent and accountable working style of the Probation Service, etc.
The 11th St. Petersburg International Legal Forum is entitled "Sovereignty in Law" and Ministers from about 46 countries has participated in the event.